Studia na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu
Studia na UAP to doświadczenie najlepszych tradycji sztuki, ujętych w nieustannie ewoluujące kanony estetyczne, projektowe oraz teoretyczne. Największa uczelnia artystyczna w kraju, posiadająca jako jedyna wśród wyższych uczelni plastycznych status uniwersytetu, na 8 wydziałach kształci aż na 12 kierunkach:
Na Wydziałach Malarstwa i Rysunku, Architektury i Wzornictwa, Grafiki i Komunikacji Wizualnej, Animacji i Intermediów oraz Rzeźby prowadzone są również studia doktoranckie. W najbliższej przyszłości, w myśl nowej ustawy o Szkolnictwie Wyższym planowane jest założenie Szkoły Doktorskiej
studia
Bogactwo i różnorodność oferty artystycznej, badawczej i przede wszystkim edukacyjnej przejawia się w możliwości kształcenia na klasycznych kierunkach prowadzonych w ramach interdyscyplinarnej perspektywy oraz kierunkach projektowych realizowanych w duchu szacunku dla tradycji kultury i krajobrazu, a także aktualnych kwestii wynikających z nierówności czy zagrożeń, jakie niesie współczesna cywilizacja. Nasza uczelnia to prężnie rozwijający się ośrodek teoretyczny, łączący pogłębioną refleksję nad kulturą połączoną z jej artystyczną praktyką.
Swobodny wybór pracowni jest sygnaturą, znakiem szczególnym Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Polega on na tym, że niezależnie od studiowanego kierunku, każdy student może wybrać dowolną spośród 143 nowoczesnych i autonomicznych pracowni artystycznych oraz projektowych – malarskich, graficznych, rysunkowych, projektowania ubioru, opakowań czy animacji komputerowej. Dodatkowo do dyspozycji studentów pozostają nowoczesne studio filmowe, laboratoria fotograficzne i wiele innych.
Uczelnia posiada znajdującą się w ścisłym centrum Poznania sieć galerii sztuki – Miejskie Galerie UAP (we współpracy z Miastem Poznaniem oraz Fundacją Rarytas), galerię sztuki Wydziału Malarstwa i Rysunku, galerie AT i Rotundę, NAD SCHODAMI STUDIO, NAPRZECIW, galerię Litość, galerię Nad-Pod oraz zabytkowy pałac w Skokach – miejsce plenerów malarskich, warsztatów, a także rezydencji dla artystów.
Znaczny stopień umiędzynarodowienia UAP to rozbudowana współpraca z innymi ośrodkami akademickimi w Polsce i za granicą. W chwili obecnej uniwersytet ma podpisanych niemal 60 umów z uczelniami zagranicznymi w programie wymiany akademickiej Erasmus+. W ramach wymiany UAP odwiedza rocznie kilkudziesięciu studentów z różnych krajów, a polscy studenci naszej uczelni wyjeżdżają za granicę. Ponadto prowadzimy intensywną wymianę z państwami spoza Europy, takimi jak m.in. Chiny, Izrael, Brazylia, Japonia czy USA. Umiędzynarodowieniu Uczelni sprzyja również rozbudowany program Study in English umożliwiający kształcenie na wszystkich kierunkach i specjalnościach z wykładowym językiem angielskim. Rocznie w tym trybie kształci się kilkudziesięciu studentów z różnych stron świata. Nieodłącznym elementem życia uczelnianego są liczne wykłady otwarte, spotkania z uznanymi artystami i teoretykami kultury. Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu należy do kilku elitarnych organizacji, takich jak European League of Institutes of the Arts (ELIA), czy Heuright. W ramach współpracy międzynarodowej, obejmującej program Erasmus i liczne umowy dwustronne, studenci oraz kadra pedagogiczna mają okazję do zdobywania wiedzy w wielu uczelniach na całym świecie.
W 2019 UAP obchodził 100-lecie istnienia.
W 2021 Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu otrzymał imię Magdaleny Abakanowicz.