Przejdź do treści

prof. dr hab. Bohdan Cieślak

kontakt:

bohdan.cieslak@uap.edu.pl

biogram:

W latach 1985-1990 studia na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego PWSSP w Poznaniu ukończone dyplomem w Pracowni Wystaw i Widowisk Masowych prof. Witolda Gyurkovicha.
Jest kierownikiem Pracowni Architektury Widowiska na Wydziale Architektury Wnętrz i Scenografii. W roku 2009 zaproszony do prowadzenia wykładów na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w Katedrze Teatru i Dramatu. Przedmiotem jego działalności twórczej jest szeroko pojęty obszar projektowania ze szczególnym uwzględnieniem scenografii teatralnej, architektury wnętrz oraz rysunek. Na polu teatralnym współpraca z takimi reżyserami jak Lech Raczak i Ewa Wycichowska.
Realizował projekty scenograficzne (w liczbie ponad 30- stu) do spektakli teatralnych, które wystawiane były na ważnych polskich scenach (Teatrze Polskim w Poznaniu, Polskim Teatrze Tańca w Poznaniu, Teatrze Animacji w Poznaniu, Teatrze Współczesnym w Szczecinie, Teatrze Nowym w Łodzi, Teatrze Studio w Warszawie, Teatrze Współczesnym we Wrocławiu, Ośrodku Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, Teatrze im. H. Modrzejewskiej w Legnicy i innych) Spektakle z jego scenografiami prezentowane były na polskich i zagranicznych festiwalach teatralnych. Brał udział w wystawie zbiorowej z okazji jubileuszu 125-lecia Teatru Polskiego w Poznaniu w Poznańskim Odwachu i miał pięć wystaw indywidualnych szkiców i projektów scenograficznych w Galerii Miejskiej „Arsenał” w Poznaniu i Galerii Sztuki Współczesnej w Ostrowie Wlkp. oraz w Muzeum Śląskim w Katowicach (Centrum Scenografii Polskiej). Jego projekty scenograficzne w postaci ok. 350 rysunków i kilkunastu makiet znajdują się w zbiorach Muzeum Śląskiego w Katowicach (Centrum Scenografii Polskiej)

wykładane przedmioty/prowadzone pracownie:

kierownik Pracowni Architektury Widowiska

osiągnięcia:

  • Nagroda Kapituły Artystycznej Miasta Poznania 1994, Nagroda „Żelazna Kurtyna” za najlepszą scenografię sezonu 2003/ 2004 w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy.
  • Nagroda za scenografię do spektaklu „Zona” na Ogólnopolskim Festiwalu Małych Form Teatralnych „Kontrapunkt” w Szczecinie (2005)
01- „Edmond” (David Mamet) Teatr Polski w Poznaniu, reż.Lech Raczak 1996
02- „Zona” (wg Braci Strugackich i Andrieja Tarkowskiego) Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, reż. Lech Raczak 2003
03- „Walka karnawału z postem” Polski Teatr Tańca w Poznaniu, reż. Ewa Wycichowska
04- „Zwiastowanie” (Paul Claudel) Teatr Współczesny w Szczecinie, reż. Marek Pasieczny
05- „Gra na zwłokę” (wg Janusza Andermana) Teatr Studio w Warszawie, reż. Lech Raczak
06- „Przypadki pana von K” Polski Teatr Tańca w Poznaniu, reż. Ewa Wycichowska
07- „Szalona Greta” (Stanisław Grochowiak) Teatr Nowy w Łodzi, reż. Marek Pasieczny
08- „Czas Terroru” (wg Stefana Żeromskiego) Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, reż. Lech Raczak
09- „Ćwiczenia z Ionesco” Teatr Studio w Warszawie, reż. Grzegorz Bral
10- „Życie jest snem” (Pedro Calderon de la Barca) Teatr Współczesny we Wrocławiu, reż. Lech Raczak
  • Autor: Aleksandra Gaj
  • Opublikowano: 18.01.2019, 11:01
  • Ostatnia edycja: 13.02.2023, 15:15