W ramach programu Erasmus+ możliwe są wyjazdy na praktyki do zagranicznych firm i instytucji pod warunkiem, że znajdują się w jednym z krajów objętych programem. Należą do nich:
kraje członkowskie Unii Europejskiej;
Islandia;
Lichtenstein;
Norwegia;
Republika Macedonii Północnej;
Serbia;
Turcja.
Rekrutacja odbywa się na wyjazdy, które mają rozpocząć się w czerwcu 2023 r.
Rozpatrywane będą jedynie aplikacje osób, które dostarczą komplet dokumentów w wyznaczonym terminie.
W rekrutacji na wyjazdy w roku akademickim 2024/2025 przewidziano 9 miejsc na wyjazdy na praktyki.
Materiały aplikacyjne zostaną przekazane do Komisji Rekrutacyjnej. Każdy Wydział stworzy komisję składającą się z 3 osób. Komisja będzie oceniała materiały kandydatów reprezentujących dany Wydział. Każdy z 3 członków danej komisji będzie oceniał:
Maksymalna punktacja dokumentów aplikacyjnych wynosi 30 punktów.
Do punktacji przyznanej przez Komisję Rekrutacyjną zostanie dodana średnia arytmetyczna ocen z semestru zimowego 2023/2024.
Do punktacji końcowej mogą być doliczone dodatkowe punkty:
Zakładając najwyższą możliwą średnią ocen 5.5 oraz ewentualne punkty za dodatkowe dokumenty ostateczny maksymalny wynik rekrutacji to 38,5 pkt.
9 osób z najwyższym wynikiem zostanie zakwalifikowanych do wyjazdu. Pozostali kandydaci zostaną wpisani na listę rezerwową.
Zaświadczenie powinno być opatrzone pieczęcią firmową i podpisane przez osobę odpowiedzialną za praktyki.
Osoby zakwalifikowane, które do 30 czerwca 2024 r. nie przedstawią wymaganego zaświadczenia tracą możliwość odbycia praktyk w ramach programu Erasmus+.
2. Po przedstawieniu zaświadczenia spełniającego warunki wymienione w punkcie 1, osoby zakwalifikowane na praktyki zobowiązane będą:
– ubezpieczenie zdrowotne (karta EKUZ lub inne ubezpieczenie o podobnym zakresie);
– ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW)
– ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC)
Osoby zakwalifikowane do wyjazdu z programu Erasmus+ otrzymają dofinansowanie na każdy miesiąc praktyk.
Wysokość stypendium oraz dodatkowe informacje nt. finansowania opisane zostały w Regulaminie ogólnym Erasmus+, a aktualne stawki publikowane są na stronie Narodowej Agencji Erasmus+. Link do strony: https://erasmusplus.org.pl/dokumenty?download_category=stawki
Stypendium Erasmus przysługuje wyłącznie za czas mobilności fizycznej w kraju w którym realizowana jest praktyka i wynosi miesięcznie (umowa KA 131-2023):
820 euro – Dania, Finlandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Luksemburg, Norwegia, Szwecja oraz kraje regionu 142
820 euro – Austria, Belgia, Cypr, Francja, Grecja, Hiszpania, Malta, Niderlandy, Niemcy, Portugalia, Włochy oraz kraje regionu 13
750 euro – Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Republika Macedonii Północnej, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Turcja, Węgry
O dodatkach z tytułu mniejszych szans oraz green travel informujemy w Regulaminie wymian