Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu | Sztuka wolności

Wystawa z okazji 30-lecia transformacji w Polsce i 100-lecia istnienia naszej uczelni

 

27 czerwca w Kolonii w Galerii Altes Pfandhaus otwarto wystawę „Sztuka Wolności”. Ten projekt to efekt współpracy Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu z Konsulatem Generalnym RP w Kolonii a zarazem pierwszy element Ambasady Sztuki UAP w Niemczach.

„Sztuka Wolności” jest przeglądową wystawą, na którą składa się kilka części tworzących spójną całość. Publiczność zobaczyć może kilkadziesiąt prac rzeźbiarskich prezentowanych uprzednio w Poznaniu w ramach wystawy z okazji 100-lecia Wydziału Rzeźby i Działań Przestrzennych. Ukazuje ona różnorodność twórczych poszukiwań i dużą rozpiętość koncepcji twórczych – od figuracji do abstrakcji. Na wystawie znajdą się również prace malarskie i fotograficzne wykonane przez pedagogów z Wydziału Malarstwa i Rysunku oraz Wydziału Sztuki Mediów. Również i te Wydziały istnieją na uczelni od czasów jej założenia i worku 2019 obchodzą własne jubileusze. Czwartym medium artystycznym reprezentowanym na wystawie jest grafika. Wydział Grafiki i Komunikacji Wizualnej również istniał w poznańskiej szkole artystycznej od samego początku. Na wystawie zaprezentowane zostały zarówno dokonania poznańskich plakacistów, którzy kontynuują najlepsze tradycje Polskiej Szkoły Plakatu, posiadając światową renomę, jak również prezentowane są prace laureatów ogólnopolskiego przeglądu plakatowego „Ideografia”, którego tematyka w roku 2018 była ściśle związana ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wystawa „Sztuka Wolności” jest początkiem projektu Ambasada Sztuki UAP. To projekt kulturalny przygotowany przez Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu we współpracy z Konsulem Generalnym RP w Kolonii z okazji stulecia Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Jej celem jest prezentacja dokonań artystów związanych z poznańską uczelnią. Jednym z elementów Ambasady Sztuki będzie Teatr Rzeźby Brygady Pigmaliona koordynowany przez prof. Wiesława Koronowskiego. Teatr Rzeźby to artystyczny performans, gdzie członkowie Brygady Pigmaliona na oczach widzów stworzą rzeźbiarskie dzieło.

Wystawę „Sztuka Wolności” otworzyli Konsul Generalny RP w Kolonii Jakub Wawrzyniak, prof. Wojciech Hora Rektor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, wicekonsul Anita Mikołajczak oraz kuratorzy wystawy dr Mateusz Bieczyński, dr Rafał Górczyński.

Wystawa w galerii Altes Pfandhaus w Kolonii potrwa do 11 lipca.

Altes Pfandhaus, Kartäuserwall 20, 50678 Köln
wystawę można oglądać do 14.07.2019

Patronat Konsula Generalnego RP w Kolonii Pana Jakuba Wawrzyniaka i JM Rektora UAP prof. dr. hab. Wojciecha Hory