Sławomir Idziak

Atrium UAP, bud. B
ul. Lewandowskiej 20

Szanowni Państwo,
mamy zaszczyt zaprosić Państwa na wykład otwarty, który wygłosi jeden z najbardziej cenionych na świecie polskich operatorów i reżyserów filmowych Sławomir Idziak, nominowany do takich nagród jak Nagroda Amerykańskiej Akademii Filmowej oraz BAFTA.

SŁAWOMIR IDZIAK w 1969 ukończył studia na Wydziale Operatorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Współpracował z polskimi filmowcami takimi jak Krzysztof Kieślowski, Jerzy Kawalerowicz, Andrzej Wajda, czy Krzysztof Zanussi. W latach 90. zaczął pracować w Stanach Zjednoczonych. Członek Polskiej Akademii Filmowej.

W 2002 był nominowany do Nagrody Akademii Filmowej za zdjęcia do filmu Helikopter w ogniu. Nagradzany m.in. na festiwalu Camerimage – w 2004 otrzymał nagrodę specjalną za wybitne osiągnięcia w sztuce operatorskiej, a w 2013 nagrodę za całokształt twórczości. W 2002 wyróżniony nagrodą specjalną na ceremonii rozdania „Orłów”. Nagradzany również na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych – w 1974 i 1976 za najlepsze zdjęcia (odpowiednio za Tak bardzo zmęczeni i Partitę na instrument drewniany), w 1992 nagrodą prezesa Komitetu ds. Radia i Telewizji za film Enak.

Postanowieniem z 24 kwietnia 2012, za wybitne zasługi dla polskiej i światowej kultury, za osiągnięcia w pracy twórczej i artystycznej, został przez prezydenta Bronisława Komorowskiego odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2014 wyróżniony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

• Autor: Aleksandra Gaj
  • Opublikowano: 08.05.2018, 08:34