Fundacja Jak Malowana oraz Galeria Jak mają zaszczyt zaprosić Państwa na wystawę laureatki I Biennale Tkaniny Artystycznej w Poznaniu – Barbary Mydlak

WERNISAŻ WYSTAWY 20.04.2018 // 19.00
CZAS TRWANIA WYSTAWY 20.04.2018 – 11.05.2018
GALERIA JAK // UL.ŚWIĘTY MARCIN 37

Barbara Mydlak studiowała w Pracowni Papieru Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, gdzie dała się poznać jako osoba poszukująca własnych rozwiązań technologicznych. Zaawansowane wyniki jej rozwiązań formalnych powołują dzieła o wyszukanej formie plastycznej akceptowane na wielu profesjonalnych wystawach sztuki. Prezentowane jej pierwszą wystawą indywidualną w Galerii Jak Dzienniki żałobne są kolekcją papierów ręcznie czerpanych. Tworzą obrazową formę narracji ukształtowaną przeważnie we wstęgi. To multiplikacja sekwencji zbudowanych zagadkową, poddaną transformacji materią. Barbara Mydlak znanymi tylko sobie autorskimi sposobami przywołuje obrazy ze świata natury w jego makro i mikro skali. Są to przeważnie zróżnicowane liniowo drogi wędrujące różną formą światła. To frapujące obrazy z zaświatów przypominające przestrzenie ukazywane przez współczesne technologie kosmiczne, jak też zapisy rytmu życia światłem, w medycznych przyrządach. To obrazy, które my współcześni znamy i te które przeczuwamy w stanie ducha zwanym żałobą. To szukanie w chwilach zadumy odpowiedzi na pytania ostateczne, które jako ludzie zadajemy sobie od wieków.
prof. Ewa Latkowska – Żychska

Barbara Mydlak, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Dyplom magisterski zrealizowała w Pracowni Intermedialnych Działań na Płaszczyźnie pod kierunkiem dr hab. Rafała Sobiczewskiego, w Pracowni Filmu Animowanego pod kierunkiem dr hab. Krzysztofa Rynkiewicza
oraz w Pracowni Papieru pod opieką dr hab. Magdaleny Soboń. Obecnie jest doktorantką Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu na Wydziale Malarstwa i Rysunku. Zajmuje się filmem eksperymentalnym, rysunkiem, rzeźbą i scenografią. Tworzy instalacje z papieru. Prezentowane na wystawie Dzienniki żałobne
są częścią jej pracy dyplomowej.

Brała udział w licznych wystawach międzynarodowych m.in.: The International Paper Fiber Art Biennale 2017/2018, NTCRI, Nantou, Tajwan (2017); 2nd International Textile Biennial 2017, Haacht, Belgia (2017); Triennale Textile Art of Today, Słowacja / Czechy / Polska (2015 – 2017); 13th Prague Quadrennial
Of Performance Design And Space, Shared Space, Music, Weather, Politics, Praga, Czechy (2015). Otrzymała wyróżnienie na 9th International Fiberart Biennale From Lausanne to Beijing, Shenzhen, Chiny (2016).

• Autor: Aleksandra Gaj
  • Opublikowano: 16.04.2018, 11:04