21 lutego 2017 r. (wtorek), godz. 18:00

Atrium, budynek B

Kilkuletnia Yayoi, niczym bohaterka powieści Carrolla, doświadcza na łąkach górzystego Matsumoto rzeczy osobliwych. Ludzkim głosem przemawiają do niej kwiaty i zwierzęta. Kilkanaście lat później artystka wiedziona obsesyjną potrzebą tworzenia pokrywa w całości swoją pracownię wraz ze znajdującymi się w niej przedmiotami motywem sieci. Na ulicach Nowego Jorku organizuje skandalizujące nagie happeningi, za co w Japonii przez długi czas będzie krytykowana i skazana na artystyczny niebyt. Na przełomie XX i XXI wieku Kusama otworzy szereg wystaw organizowanych przez najważniejsze światowe galerie i muzea, a dom mody Louis Vuitton wypuści kolekcję ubrań, pokrytą charakterystycznym motywem kropek – sygnaturą sztuki Kusamy. Dziś 85-letnia artystka jest żywą legendą i przykładem na bezkompromisowe poświęcenie się sztuce. Kusama wciąż tworzy, dzieląc swój czas między mury szpitala psychiatrycznego, a specjalnie wybudowaną obok pracownię. Jest to pierwsza wydana w języku polskim publikacja w całości poświęcona życiu i twórczości jednej z najbardziej zagadkowych postaci współczesnego świata sztuki Kusamy Yayoi.
Paweł Pachciarek, Kusama Yayoi – czyli obsesja kropek.

Kolejny wykład z cyklu Otwartych Wykładów Uniwersyteckich poświęcony będzie twórczości ikony awangardy drugiej połowy XX wieku – Yayoi Kusamie. Spotkanie poprowadzi autor pierwszej w Polsce publikacji naukowej o artystce – Paweł Pachciarek, któremu udało się nawiązać bezpośredni kontakt z Kusamą i zaangażować ją w powstanie tej książki. Na twórczość artystki będziemy mogli także spojrzeć przez pryzmat przemian artystyczno-społecznych, jakie miały miejsce w powojennej Japonii – ukazywanie „rzeczy” nie „idei”, zwątpienie w zachodni model przedstawienia i odnowę stylu nihonga.

Paweł Pachciarek (ur. 1986) – doktorant literaturoznawstwa japońskiego w Zakładzie Japonistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, obecnie przygotowuje rozprawę doktorską na temat literackiej twórczości Kusamy Yayoi. Związany ze środowiskiem artystycznym w rejonie Kansai. W swoich badaniach skupia się na zagadnieniach dotyczących przede wszystkim współczesnej sztuki i estetyki japońskiej oraz buddyzmu ezoterycznego. W 2013 roku jako stypendysta Fundacji Japońskiej przez 14 miesięcy prowadził badania na Uniwersytecie Osakijskim. W 2015 roku otrzymał roczne stypendium Uniwersytetu Doshisha w Kioto. Od kwietnia tego roku, w ramach programu stypendialnego ufundowanego przez Ministerstwo Edukacji Japonii, rozpocznie badania na Uniwersytecie Osakijskim. W trakcie pobytu w Japonii, udało mu się nawiązać bezpośredni kontakt z Kusamą Yayoi i pracownikami jej studia. Efektem tej współpracy jest książka wydana nakładem Polskiego Instytutu Studiów nad Sztuką Świata zatytułowana Kusama Yayoi, Obsesja Kropek. Członek m.in. Japońskiego Stowarzyszenia Historyków Sztuki i Japońskiego Stowarzyszenia Estetycznego.

Kuratorem programu Otwartych Wykładów Uniwersyteckich jest prof. Stefan Ficner.