Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Miasto Poznań oraz laboratorium bez adresu mają zaszczyt zaprosić na spotkanie z prof. Richardem Demarco.

Wykład otwarty pt.: „The Future of the European Cultural Heritage. The Anglo-Polish Cultural Dialogue” odbędzie się dnia 29 listopada o godz. 17.00 w Atrium budynku B, Al. Marcinkowskiego 29.

Dnia 1 grudnia o godz. 11.00 w Auli UAP, budynek A, Al. Marcinkowskiego 29 odbędzie się spotkanie ze studentami UAP, podczas którego będą oni mieli okazję do zaprezentowania i omówienia swoich prac.


Richard Demarco urodził się w 1930 roku w Edynburgu i jest jednym z najważniejszych europejskich teoretyków, twórców i animatorów kultury XX wieku. W 1963 roku założył Traverse Theatre and Gallery, teatr mający za zadanie prezentację najnowszego dramatopisarstwa i zjawisk teatralnych, także spoza Zjednoczonego Królestwa. W 1966 Demarco przeniósł oraz rozszerzył założenia TaverseTheatre and Gallery na Richard Demarco Gallery, która do 1992 roku działała przy największym festiwalu sztuki na świecie –Fringe Festiwal w Edynburgu. Od dziesięcioleci Demarco prezentuje i upowszechnia sztukę Europy Centralnej i Wschodniej, podkreślając również jej związki ze sztuką zachodnią. Na Festiwal Fringe regularnie zapraszał Tadeusza Kantora. Związki między artystami zostały przywołane na wystawie Kantor, Beuyes, Demarco w 2015 roku w MOCAK-u w Krakowie.

W latach dziewięćdziesiątych Demarco założył wciąż działającą Demarco Eurpean Art Foundation, zarządzającą m. in. archiwum zawierającym ponad 4500 tys. dzieł sztuki z całego świata, miliony fotografii, filmów dokumentalnych, listów oraz esejów o sztuce.

Za swoje osiągnięcia na rzecz kultury został odznaczony Orderem Komandora Imperium Brytyjskiego (C.B.E), w Polsce Złotym Medalem Gloria Artis czy Doktoratem Honoris Causa nadanym przez ASP we Wrocławiu, a w 2013 roku Parlament Europejski przyznał mu tytuł Obywatela roku. Richard Demarco jest profesorem Studiów Kulturowych Europy na Kingston University w Londynie i wciąż niekwestionowanym autorytetem i znawcą sztuki współczesnej.

Wykład odbędzie się w ramach programu Akademicki i Naukowy Poznań.
Organizatorzy: Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Urząd Miasta w Poznaniu, laboratorium bez adresu.

Program:

29 listopada, 2016, wtorek godz. 17:00
Miejsce UAP, Atrium, bud. B
wykład otwarty w językach polskim i angielskim

1 grudnia, 2016  czwartek,  godz. 11.00
Miejsce UAP, Aula, bud. A
spotkanie Richarda Demarco ze studentami UAP (rozmowy, refleksje, prezentacje prac studentów)

plakat plakat


„(…) Richard Demarco jest niewątpliwie niezwykłym człowiekiem, włoskim Szkotem, założycielem Traverse Theatre, człowiekiem, który jest artystą, pisarzem, filozofem. To on przywiózł współczesną sztukę na festiwal w Edynburgu. Był związany z conajmniej 50 festiwalami w Edynburgu. Zaprezentował tysiącom ludzi tak wielkich artystów jak Joeph Beuys i Tadeusz Kantor oraz sztuki wizualne z innych części świata – ze wschodniej Europy, dużo wcześniej zanim inni ludzie się nimi zainteresowali. Zainspirował nas wszystkich.”

Sir Nicholas Serota, dyrektor Tate Gallery


Richard Demarco – wybitny artysta, kurator, kształtował szkocką scenę artystyczną. Skupiony był na „budowaniu mostów”, a nie definiowaniu granic. Nieustanna ciekawość innych ludzi, artystów i ich nowych projektów pozwala myśleć o nim jako o wielkim pasjonacie. Promował kulturę i sztukę polską na Zachodzie w czasie, kiedy Europę dzieliła żelazna kurtyna. Efektem jego działań były pionierskie wystawy sztuki awangardowej.

Przywoził do Polski artystów, krytyków, historyków, odwiedzał galerie, muzea sztuki pracownie artystów. Doprowadził do spotkania Tadeusza Kantora z Josephem Beuysem, uważając, że sposobem na „zabliźnienie” nierozwiązanego konfliktu między Polską a Niemcami jest spotkanie dwóch wielkich artystów reprezentujących oba kraje.
Był odpowiedzialny za program sztuk wizualnych na niemal każdym Festiwalu w Edynburgu. Postanowił uczynić Edynburg centrum sztuk wizualnych i rozciągnąć tę „międzynarodową energię twórczą” także poza czas odbywania się festiwalu. Powołał do życia „Demarco Gallery”, w której jednymi z pierwszych wystaw odbywających się na początku lat 60. były prezentacje polskich artystów, plakatów filmowych. Nikt nie przypuszczał, że staną się początkiem długotrwałej współpracy Richarda Demarco z polską awangardą. W 1972 roku w ramach festiwalu w Edynburgu zorganizował wystawę „Atelier 72”, która była rezultatem bliskiej współpracy z Ryszardem Stanisławskim – dyrektorem muzeum Sztuki w Łodzi. Brali w niej udział między innymi: T. Kantor, J. Bereś, Z. Gostomski, M. Abakanowicz, W. Borowski. Jak komentował wystawę sam R. Demarco: „(…) chciałem wystawę, która podkreśli rolę artysty jako magika zdolnego wskrzesić nasz zmysł zaciekawienia. Chciałem wystawę, która uwolni artystę – jeśli tego będzie chciał, z odpowiedzialności robienia mistrzowskich prac, po to by mocniej wyzwolić jego twórczą działalność, jego istnienie, gotowość zaangażowania siebie w nowe środki komunikacji. Chciałem wystawę, która osłabi duch materializmu”.

Jest również znany ze swojego niezwykłego archiwum, zawierającego unikatową dokumentację wydarzeń artystycznych od wczesnych lat 60., które liczy ponad 4500 tys. dzieł sztuki z całego świata, miliony fotografii, filmów dokumentalnych, listów z artystami oraz esejów o sztuce. Archiwum Richarda Demarco jest określane mianem „totalnego dzieła sztuki”. Jego wpływ na rozwój szkockiej i europejskiej awangardy jest nieoceniony.

Za zasługi dla kultury polskiej został odznaczony Złotą Gloria Artis, otrzymał doktorat Honoris Causa na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, a także na szeregu uniwersytetach w Europie i Ameryce. W 2013 roku odznaczony został Medalem Obywatela Europy przez Parlament Europejski w Brukseli.