36. edycja Konkursu im. Marii Dokowicz
wystawa główna
15.11 – 25.11.2016 | wernisaż: godz. 18:00
Międzynarodowe Targi Poznańskie, pawilon 6

Nominowani: Katarzyna Bakuła, Katarzyna Borelowska, Jakub Drożak, Joanna Fredrych, Katarzyna Gauer, Daria Grabsztunowicz, Magdalena Hoffa, Aleksandra Janz, Anna Róża Kołacka, Karol Kołodziejczyk, Dominika Kukieła, Ka-lun Leung, Karolina Machnicka, Bartosz Mamak, Anna Musioł i Katarzyna Korzeniowska, Marta Normington, Marta Nowak, Klaudia Olejnik, Martyna Pająk, Laura Pawlikowska, Lidia Piechowiak, Mateusz Piestrak, Anna Pilawska, Łukasz Preiss, Natalia Rejszel, Vitalii Shupliak, Tytus Szabelski, Jakub Szczygielski, Marcin Szelejak, Dominika Szymanek, Monika Troczyńska, Agnieszka Waszczeniuk, Katarzyna Widera, Dagmara Zdanowicz.

Kuratorzy | Mateusz Bieczyński, Katarzyna Kucharska, Maciej Kurak, Marek Jakuszewski

Konkurs na najlepszy dyplom Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu im. Marii Dokowicz odbędzie się po raz 36 i jest realizacją testamentu Marii Dokowicz, która ukończyła naszą uczelnię w 1932 roku. Zapewnione środki przez wiele lat pozwalały na ufundowanie wyjazdów stypendialnych do USA dla najlepszych studentów ostatnich lat studiów. Na przestrzeni lat formuła konkursu uległa zmianie i obecnie polega na zgłoszeniu przez każdą katedrę uniwersytetu dwóch najlepszych dyplomów (w tym roku wyłoniono 34 dyplomy). Główna nagroda w wysokości 10 tys. zł przyznawana jest przez Senat UAP w 2 kategoriach: artystycznej oraz projektowej. Od kilku lat przyznawana jest także nagroda towarzysząca Konkursowi dla najlepszego dyplomu teoretycznego.Tegoroczna odsłona Konkursu jest wyjątkowe z kilku względów. Po raz pierwszy odbywa się w ramach tematu jakim jest w tej edycji – Instytucja sztuki, po drugie, w nawiązaniu do idei przewodniej zorganizowana została wystawa kuratorska z udziałem kilku poprzednich laureatów Konkursu, co podkreśliło rangę artystyczną całego projektu i po trzecie – po raz pierwszy główna wystawa konkursowa będzie miała miejsce nie jak wcześniej w Galerii Miejskiej Arsenał, ale w odpowiadającej wymogom ekspozycyjnym tak dużej ilości prac hali targowej, położonej na terenie MTP. Wystawie po raz pierwszy towarzyszyć będzie katalog wydany w języku polskim oraz angielskim, który w przyszłości będzie rozwijany w kierunku istotnego materiału promującego osiągnięcia absolwentów naszej uczelni. Konkurs im. Marii Dokowicz jest dla całej społeczności uniwersyteckiej najważniejszym wydarzeniem artystycznym w ciągu roku akademickiego.

Reportaż telewizyjny TVP 3 Poznań o 36. edycji Konkursu

• Autor: Michał Żerdzicki