Przejdź do treści

Kierownik Katedry: dr Dariusz Subocz, ad.

KONTAKT
email: dariusz.subocz@uap.edu.pl

Program

Bogaty i interdyscyplinarny program oferuje osobom studenckim narzędzia do eksperymentowania, rozwoju, a także do dokumentowania sztuki współczesnej, inspirując się różnorodnością tradycji i technik artystycznych.

Program studiów oferuje wszechstronny i unikatowy zakres działań artystycznych, który umożliwia osobom studiującym głębokie poszerzanie wiedzy i rozwijanie doświadczeń w zróżnicowanych dziedzinach sztuki, włączając w to inspiracje czerpane z kultur świata, takich jak japońska czy orientalna. Laboratorium Tkaniny Artystycznej tworzy przestrzeń do eksperymentów z różnorodnymi technikami tekstylnymi, łącząc tradycyjne metody z nowoczesnymi rozwiązaniami. Studenci mają możliwość pracy z materiałami szlachetnymi i naturalnymi, jak i nowoczesnymi rozwiązaniami, co pozwala im odkryć potencjał materiałów oraz kształtować tkaninę zarówno w formach użytkowych, jak i instalacyjnych.

Laboratorium Papieru jest miejscem badań nad papierem jako medium artystycznym, 
W nowocześnie wyposażonej pracowni osoby studiujące mają możliwość opanowania warsztatu technologicznego z zakresu papiernictwa oraz zdobywania umiejętności rzemiosła introligatorskiego. Dzięki zadaniom warsztatowym osoby studiujące poznają: tradycyjne japońskie i europejskie techniki oprawy książkowej, metody czerpania i barwienia papieru, warianty tworzenia passe-partout wiedeńskiego, techniki papier mâché, sposoby zdobienia papieru, metody wykonywania złoceń i wiele innych. Praca w Laboratorium papieru realizowana jest na różnych poziomach zaawansowania, dostosowanych do indywidualnych potrzeb i umiejętności uczestniczek i uczestników zajęć; co pozwala realizując własne projekty artystyczne z zakresu szeroko pojętej sztuki książki. Laboratorium papieru współpracuje także z artystami i artystkami przy wydawaniu limitowanych serii książek artystycznych, plakatów i grafik, zinów, które drukowane są na znajdującym się w pracowni urządzeniu Riso i historycznym sprzęcie typograficznym.

Eksperymenty z fakturą, trwałością oraz formą umożliwiają twórczą pracę, rozwijając warsztat w rzeźbie i instalacjach. Z kolei Język Narracji w Rysunku i Współczesnym Komiksie to przestrzeń, gdzie klasyczne techniki rysunku łączą się z nowoczesnymi formami komiksu i narracji wizualnej, pozwalając studentom odkrywać różnorodność opowieści wizualnych. Uczestnicy uczą się tworzyć angażujące opowieści, wykorzystując sekwencyjność obrazu i narracyjne techniki, które pogłębiają storytelling i jego wpływ na odbiorcę.

Pracownia Technik Malarskich i Rysunkowych umożliwia doskonalenie warsztatu zarówno w zakresie technik klasycznych, jak i nowoczesnych, z możliwością eksploracji materiałów szlachetnych i barwników, takich jak tusze czy pigmenty stosowane w tradycyjnym malarstwie zachodnim czy orientalnym. W ten sposób studenci rozwijają indywidualne podejście do medium, otwierając się na nowe techniki i współczesne perspektywy. 
W zakresie badań przestrzennych szczególne miejsce zajmuje Rysunek i Malarstwo 3D, gdzie osoby studiujące rozwijają obraz trójwymiarowy, wykorzystując iluzję głębi i przestrzeni, co przekracza granice tradycyjnych form i otwiera nowe możliwości ekspresji, przy m.in. zastosowaniu programów komputerowych.

Warsztaty portfolio pozwalają uczestnikom na profesjonalne przygotowanie dokumentacji swoich prac, w tym tworzenie cyfrowego i fizycznego portfolio, z uwzględnieniem wymagań rynku artystycznego i sposobów prezentacji inspirujących dla odbiorców z różnych kultur. Program dopełnia Interdyscyplinarna Pracownia Dokumentacji i Ochrony Konserwatorskiej Sztuki Nowoczesnej, w której studentki i studenci uczą się najnowszych metod archiwizacji i ochrony dzieł współczesnych, ze szczególnym naciskiem na technologie dostosowane do charakterystyki nowoczesnych materiałów i technik artystycznych.

Laboratorium tkaniny artystycznej

prof. dr hab. Andrzej Banachowicz,

mgra Anna Morysewicz, as. stażystka

Aleje K. Marcinkowskiego 29, budynek A, s. 2.

andrzej.banachowicz@uap.edu.pl


Laboratorium papieru

dr Dariusz Subocz,

mgra Joanna Kokoć, as.

ul. Wolnica, budynek E, s. 03.

dariusz.subocz@uap.edu.pl


Język narracji w rysunku / współczesny komiks

mgr Jose Manuel Jimenez Muñoz,

ul. Szewska 16, budynek F, s. 18.

jose.jimenez-munoz@uap.edu.pl


Pracownia Technik Malarskich i Rysunkowych

dr Paweł Napierała,

ul. Mielżyńskiego 24, budynek G, s. E217.

pawel.napierala@uap.edu.pl


Portfolio

dr Filip Wierzbicki-Nowak

Informacja: filip.wierzbicki-nowak@uap.edu.pl


Rysunek 3D

mgr Piotr Koźniewski.

ul. Szewska 16, budynek F, s. 15.

piotr.kozniewski@uap.edu.pl


Interdyscyplinarna Pracownia Dokumentacji i Ochrony Konserwatorskiej Sztuki Nowoczesnej

dra hab. Monika Korona profa UAP

Pl. Wielkopolski 9, Bud C, s. 104

monika.korona@uap.edu.pl


Wystawy końcoworoczne Laboratorium Papieru, pod kierunkiem dra Dariusza Subocza, Kierownika Pracowni:

Rok akademicki 2021/22

Rok akademicki 2020/21

Rok akademicki 2019/20

  • Autor: Michał Jaborski
  • Opublikowano: 04.10.2024, 14:49
  • Ostatnia edycja: 18.11.2024, 12:16