Programy dydaktyczne pracowni malarskich na Wydziale Obrazu i Działań Interdyscyplinarnych stanowią różnorodną ofertę kierowaną do osób studenckich w zakresie kształcenia ich indywidualnych postaw artystycznych, które kończą się magisterskim dyplomem w zakresie malarstwa. Proces studiowania odbywa się w oparciu o doskonalenie warsztatu, stymulowanie wyobraźni malarskiej, przygotowanie merytoryczne, a także poszukiwanie własnej ekspresji i formy obrazowania. Jednym z kluczowych aspektów propozycji dydaktycznej pracowni malarskich na WOiDI jest stworzenie możliwości osobom studenckim do subiektywnego wyrażania swoich koncepcji artystycznych poprzez wykorzystanie tradycyjnych narzędzi malarskich oraz najnowszych technologii. Urozmaicony program poszczególnych pracownioraz ich otwarta formuła zapewnia szerokie spektrum doświadczania malarstwa. Osoby studenckie w Katedrze Malarstwa WOiDI uczestniczą w wielu wystawach jako osoby kuratorskie i artystyczne, zdobywając praktykę i samodzielność w dalszej aktywności na polusztuki. Ważną ofertą są plenery, działania międzywydziałowe i wymiana międzynarodowa.
Katedrę Malarstwa, będącą częścią struktury Wydziału Obrazu i Działań Interdyscyplinarnych, tworzy pięć pracowni: VI Pracownia Malarstwa, VII Pracownia Malarstwa, IX Pracownia Malarstwa, XI Pracownia Malarstwa oraz XII Pracownia Malarstwa. Wszystkie pracownie wchodzące w skład Katedry Malarstwa prowadzą zajęcia w ramach przedmiotów: Malarstwo Propedeutyka, Malarstwo Pracownia Kierunkowa, Pracownia Magisterska, Artystyczna Pracownia Uzupełniająca, Pracownia Dyplomująca oraz pracownia wolnego wyboru. Oferta dydaktyczna Katedry Malarstwa skierowana jest do osób studiujących na kierunku malarstwo, jak również w zakresie przedmiotu Malarstwo prowadzonego dla innych kierunków. Dynamiczne tempo zmian i procesów zachodzących w szeroko pojmowanej kulturze, skłania do refleksji nad sprawczością sztuki. Podążając za wymaganiami współczesności, dydaktyczki i dydaktycy oraz osoby studenckie w Katedrze Malarstwa podejmują szereg inicjatyw zaangażowanych społecznie, m.in. zbiórki dla uchodźców, wdrażanie programów dostępności sztuki oraz wsparcie potrzebujących zwierząt ze schronisk.
W ramach Katedry prowadzone są także projekty naukowo – badawcze, panele dyskusyjne, konkursy artystyczne oraz wystawy krajowe i międzynarodowe, które uzupełniają ofertę programową pracowni. Odpowiadając na interdyscyplinarny charakter Wydziału, społeczność Katedry Malarstwa, bierze udział w ogólnopolskich wydarzeniach artystycznych, takich jak Festiwal Fama w Świnoujściu. Realizuje murale na terenie całego kraju, organizuje także projekcje mappingu. Dzięki licznej aktywności w różnych obszarach kultury oraz bogaty program dydaktyczny, proces studiowania w Katedrze Malarstwa przebiega w sposób progresywny, zindywidualizowany, budowany poprzez atmosferę swobodnego dialogu między osobami studenckimi a dydaktyczkami i dydaktykami.
dr. Agnieszka Sowisło – Przybył
dr hab. Tomasz Kalitko prof. UAP,
mgr Jakub Matusewicz, asyst.
ul. Szewska 16, budynek F, s. 10.
dra hab. Joanna Marcinkowska prof. UAP,
mgra Natalia Brzezińska, asyst.,
ul. Szewska 16, budynek F, s. 20.
prof. dr hab. Marek Haładuda,
mgra Magdalena Misiewicz, asyst.
Aleje K. Marcinkowskiego 29, budynek A, s. 6.
prof. dr hab. Marek Przybył,
mgr. Magdalena Kasprzak, asyst.,
ul. Szewska 16, budynek F, s. 22.
p.o. dra Agnieszka Sowisło-Przybył,
mgra Monika Szczygieł, asyst.,
ul. Szewska 16, budynek F, s. 23.