Przejdź do treści

>>> REKRUTACJA

Tryb studiowania

  • studia stacjonarne jednolite magisterskie

Sposób kształcenia

Kierunek Grafika Artystyczna na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu jest społecznością artystyczną, skupiającą osoby zajmujące się twórczością, teorią oraz edukacją w dziedzinie sztuki. Działania prowadzone na kierunku są ściśle powiązane z aktualnymi zjawiskami w sztuce, nowoczesnymi technologiami graficznymi i teorią sztuki. Program dydaktyczny uwzględnia kontekst społeczny, wobec którego konstruowane są główne cele działalności artystycznej i naukowej. Kadra kierunku uczestniczy w międzynarodowej dyskusji dotyczącej zmieniającego się sposobu definiowania grafiki oraz jej dynamicznych przemian technologicznych i medialnych.

Osoby studiujące mają dostęp do siedmiu pracowni: Wypukłodruku; Druku Płaskiego – Grafiki Cyfrowej | Serigrafii; Wklęsłodruku; Litografii i Druku Offsetowego; Introligatorstwa i Sztuki Książki; Grafiki Przestrzennej i Intermedialnej oraz Komiksu i Powieści Graficznej. Aktywności w pracowniach skupiają się na rozwoju osobowości twórczej, opracowywaniu autorskiego unikalnego języka oraz budowaniu świadomej wypowiedzi artystycznej. Uzupełnieniem programu studiów są zajęcia fakultatywne oraz charakterystyczne dla poznańskiej uczelni – pracownie wolnego wyboru. Dzięki otwartej strukturze, działania z zakresu Grafiki Artystycznej można łączyć z innymi dziedzinami sztuki m.in. ze scenografią, wzornictwem, malarstwem, fotografią, czy rzeźbą.

Prowadzone w ramach Kierunku przedmioty takie jak: Art Zin, Rysunek Graficzny, Warsztaty Komputerowe, dają osobom studiującym możliwość zapoznania się z kulturą niezależnych publikacji oraz pozwalają rozwijać świadomość twórczą o wątki sztuki w obszarach kreacji przestrzeni, postaci i narracji. Uzupełnieniem wiedzy są zajęcia z Warsztatu Multimedialnego i Grafiki 3D. Obejmują one tworzenie audiowizualnych projektów związanych z grafiką mobilną, videoartem, działaniami performatywnymi oraz modelowaniem obiektów trójwymiarowych. Zajęcia z Portfolio oraz Przygotowania do druku – Poligrafii uczą posługiwania się pakietem Adobe i przygotowują do współpracy z galeriami oraz przemysłem. Wiedza teoretyczna z zakresu historii sztuki, filozofii, psychofizjologii widzenia uzupełniana jest doświadczeniami praktycznymi związanymi z grafiką koncepcyjną i copywritingiem.

Osoby studiujące w ramach zajęć poddają analizie obrazy i komunikaty, próbują je rozumieć, łączyć i tworzyć nowe. Korzystają z kanałów medialnych takich jak Internet, artzin czy przestrzeń publiczna, które daleko wykraczają poza ramy galerii sztuki czy mury uniwersytetu. W każdym roku akademickim organizowane są plenery oraz wyjazdy artystyczne, które łączą się z projektami kuratorskimi, spotkaniami i wizytami na wystawach. Zwieńczeniem studiów jest praca dyplomowa stanowiąca istotne wydarzenie dla społeczności akademickiej.

Działalność kierunku nie ogranicza się tylko do aspektów odbitki graficznej czy matrycy, lecz wychodzi daleko poza kwestie technologiczne. W ramach projektów artystycznych dyskusja na temat współczesnej grafiki rozszerzona jest o perspektywę społeczną, polityczną, filozoficzną, historyczną, oraz medioznawczą. Artystki i artyści wspólnie z teoretykami i teoretyczkami prowadzą twórczy dialog dotyczący społecznego potencjału grafiki, analizując, jak jest on kształtowany przez kulturę i technologię.


  • Autor: Michał Jaborski
  • Opublikowano: 01.03.2019, 22:35
  • Ostatnia edycja: 16.10.2024, 18:10