„Ceramika i herbata” – skojarzenie wydawałoby się banalne. Myślimy o kubkach, filiżankach, imbryku. Tymczasem, jeśli przyjrzymy się powyższemu tytułowi bardziej wnikliwie, okaże się, że otwiera on drzwi do bardzo bogatego świata, świata pełnego inspiracji, tajemnic, wiedzy nieoczywistej.
Z ceramiką i herbatą przenosimy się na wschód – do Japonii. Wieki temu picie herbaty podniesiono tam do rangi sztuki czy nawet swoistej, wywodzącej się z buddyzmu zen, filozofii życia. Siłą rzeczy wszystko co herbaty dotyczy, czyli również ceramika, zyskało rangę wysublimowanej, kontemplacyjnej sztuki. Picie herbaty, ale również wykonywanie potrzebnych do tego przedmiotów, stało się formą praktyki duchowej, rodzajem medytacji, której najważniejszą częścią jest świadome przeżywanie chwili (bycie TU i TERAZ). Podziw i kontemplacja natury, jej twórczej zmienności, kreatywności, piękna, przejawiających się często w małych i prostych zjawiskach (szmer spadającego deszczu, taniec źdźbła trawy na wietrze, rysunek słojów na kawałku drewna). Doświadczenia te znalazły swój głęboki wyraz w japońskiej ceramice, ściśle z herbacianą filozofią związanej. Szacunek dla prostoty, twórczych sił natury, tajemnicy żywiołów, przejawiający się w barwach, fakturach szkliw, naturalnych formach, stał się fundamentem ceramicznego rzemiosła w kraju kwitnącej wiśni. Tak pojmowane garncarstwo przyniosło niezwykłe, czasami niewiarygodne rezultaty. Ceramika japońska to podziwiany na całym świecie fenomen (łączący w harmonijny sposób malarstwo, rzeźbę i szlachetną prostotę użytkowego przedmiotu). Być może poszukanie w tym źródeł inspiracji, przyniesie w efekcie nie tylko ciekawe prace, ale i trochę inne spojrzenie na otaczający nas świat oraz naszą w nim obecność.
Podczas warsztatów uczestnicy otrzymają zarówno teoretyczne wprowadzenie w powyższy temat, jak i możliwość samodzielnego wykonania czarki.
Zapisy: do 28 kwietnia 2022 na adres warsztaty@uap.edu.pl
Zajęcia odbędą się 30.04 oraz 14.05.2022 w godzinach od 12.00-15.00
Miejsce: Warsztat Ceramiki UAP, ul. 23 Lutego 20
Liczba/wiek uczestników: 12 osób/16+
Materiały: zapewnione przez organizatora
PROWADZĄCY:
Wojciech Tężycki
Urodzony w 1967 roku w Kołobrzegu.
W 1988 roku ukończył Uniwersytet Ludowy w Turnie (spec. ceramika, animator kultury). W latach 1995 – 2001 studia na Wydziale Malarstwa Grafiki i Rzeźby ASP w Poznaniu. W 2001 roku obronił dyplom z rzeźby w pracowni prof. Wojciecha Kujawskiego. W 2014 roku obronił tytuł doktora sztuki pracą: „Ile wszystkiego w kawałku gliny?”. Zajmuje się ceramiką użytkową, rzeźbą, instalacją dźwiękową, działaniami performatywnymi w przestrzeni publicznej i społecznej oraz edukacją artystyczną. Od kilkunastu lat jest opiekunem Warsztatu Ceramicznego przy Wydziale Rzeźby UAP.