Kurs przeznaczony jest dla osób, które chcą poznać podstawowe zagadnienia z zakresu ogólnorozumianego projektowania oraz zdobyć wiedzę i narzędzia do ich realizacji. Program kursu skonstruowany został tak, aby krok po kroku rozwijać umiejętności jego uczestników, którzy na każdym kolejnym etapie zdobywać będą nowe narzędzia (teoretyczne i praktyczne) do realizacji własnych projektów. Na samym początku kursanci będą mogli poznać podstawy rysunku technicznego, czyli uniwersalnego języka, którym porozumiewają się wszyscy projektanci. Kolejne spotkania skupiać będą się na zaprezentowaniu podstaw materiałoznawstwa i ergonomii oraz inwentaryzacji i analizy przestrzeni, zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej, realizowanej w grupach. Istotnym punktem programu są zajęcia z bioniki, której podstawy mogą stać się inspiracją przy realizacji kolejnych etapów kursu. Naszym celem jest zaprezentowanie potencjału samego projektowania, a nie ograniczaniu się do jednego zagadnienia, dlatego każdy kursant będzie mógł poznać podstawy projektowania opakowania, przedmiotu, mebla, małej architektury, architektury efemerycznej oraz przestrzeni w ogóle. Wszystkie zagadnienia podzielone będą na trzy części: część teoretyczną (kondensującą najważniejsze informacje z danego zagadnienia), część projektową (tworzenie moodboard’ów, szkiców itd.) oraz realizacyjną (tworzenie makiety projektu lub jego pełne wykonanie). Szczególnie ważne jest dla nas projektowanie z myślą o przyszłości, dlatego w programie znalazły się również zajęcia z podstaw sustainable design, czyli projektowania przyjaznego dla środowiska. Ostatnim etapem kursu są zajęcia dotyczące prezentacji projektów – tworzenia opisów, dokumentacji, metod wizualizacji oraz konstruowania portfolio projektanta.
Liczba/wiek uczestników: 12 osób/16+
Miejsce: informacja zostanie przekazana przez prowadzącego
Materiały: Uczestnicy zobowiązani są do zaopatrzenia się w podstawowe materiały, takie jak ołówki, cienkopisy, linijki, papiery itp. Niektóre z materiałów niezbędnych do realizacji danego zadania (np. papier o konkretnych wymiarach) podawane będę z tygodniowym wyprzedzeniem. Część materiałów zapewniają organizatorzy.
zgłoszenia na kurs: warsztaty@uap.edu.pl
UWAGA: Ilość miejsc jest ograniczona.
KONTAKT: warsztaty@uap.edu.pl/ tel. 571 278 416
Koordynatorka: Agnieszka Krupa
Aleksander Radziszewski – W 2018 roku obronił dyplom magisterski na Wydziale Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, a rok później na Wydziale Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa. Laureat stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia oraz stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego. Dwukrotnie nominowany do Konkursu im. Marii Dokowicz na najlepszy dyplom artystyczny i projektowy, w tym raz wyróżniony. W 2019 roku otrzymał wyróżnienie w Konkursie im. prof. Alicji Kępińskiej na najlepszą pracę teoretyczną magisterską.
Jest autorem projektów z zakresu architektury krajobrazu oraz instalacji artystycznych, filmów wideo, obiektów i sztuki land artu. W swoich pracach artystycznych i projektowych nawiązuje bardzo często do tematów historii i pamięci miejsca.
Pole zainteresowań:
Instalacja, obiekt, wideo, land art, architektura krajobrazu.
Wykładane przedmioty/prowadzone pracownie: