Przejdź do treści

2. edycja warsztatów z animacji poklatkowej UAP!

Wszystkich zainteresowanych tworzeniem filmów animowanych serdecznie zapraszamy do udziału w warsztatach animacji poklatkowej. Warsztaty adresowane są do osób, które myślą o tworzeniu filmów, studiowaniu animacji lub podobnych kierunków, początkujących oraz posiadających doświadczenie domowe lub warsztatowe.

Uczestnicy podczas zajęć, pod profesjonalną opieką, będą realizować animowane filmy krótkometrażowe. Warsztatowicze poznają różnorodne techniki animacji filmowej a także będą mieli możliwość pracy na profesjonalnym sprzęcie filmowym. Elementem wzbogacającym warsztat będą szkolenia z obsługi sprzętu filmowego i spotkania z lokalnymi twórcami filmowymi.

Warsztaty łączą w sobie formę wykładów i praktycznych ćwiczeń i stanowić będą kurs animacji poklatkowej zakładający poznanie wszystkich tradycyjnych technik animacji od prezentacji po praktykę. Uczestnicy zapoznają się ze sposobami storytellingu filmowego i stworzą storyboard do swojego filmu. Zajęcia pozwolą na zapoznanie się z tworzeniem zasad dramaturgii, kompozycji kadru, oświetlenia, realizacji zdjęć na profesjonalnych urządzeniach i stanowiskach do animacji. Filmowcy będą mogli zapoznać się z zasadami postprodukcji, łącznie z udźwiękowieniem filmu. Uczestnicy będą pracować na profesjonalnym oprogramowaniu służącym do tworzenia animacji np. Dragon Frame czy After Effects.

W procesie animacji będziemy wykorzystywać szeroką gamę narzędzi i technik realizacyjnych. Każde zajęcia rozpoczynają się od wprowadzenia, które ma na celu przygotowanie uczestników do dalszej pracy. Dzięki kompleksowej prezentacji podstaw sztuki filmowej uczestnicy warsztatu dowiedzą się, w jaki sposób wykorzystywać poszczególne urządzenia, żeby osiągnąć pożądany efekt. Podczas pracy z kamerą uczestnicy nagrają własny materiał, który z pomocą prowadzącego zmontują w filmy.

Liczba/wiek uczestników: 15 osób
Miejsce: Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, budynek D, ul. Solna 4
Materiały uczestników: podstawowe materiały plastyczne: kolorowe brystole, pisaki, kredki, plastelina, itp.

Zajęcia będą się odbywać od początku października do końca grudnia w wybrane weekendy (zgodnie z harmonogramem) w godzinach 14:00–17:00.

ZAPISY: do 06.10.2022
START: 8.10.2022

ZGŁOSZENIA: warsztaty@uap.edu.pl
KONTAKT: warsztaty@uap.edu.pl/ tel. 571 278 416
KOORDYNACJA: Agnieszka Krupa, Biuro Promocji UAP

UWAGA: Ilość miejsc jest ograniczona!


ROZWIN

PŁATNOŚCI

1340 zł
uwaga: Istnieje możliwość dokonania płatności w dwóch ratach:
– do 05 października – 670 zł
– do 2 listopada – 670 zł

UWAGA! Prosimy o niedokonywanie przelewów bez otrzymania potwierdzenia zapisu na kurs.

 

Fundacja Nowa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu
Al. Marcinkowskiego 29
60–967 Poznań
Bank PKO BP 0/1 Poznań
46 1020 4027 0000 1002 1586 6377
TYTUŁ WPŁATY należy wypełnić wg schematu:
Kurs z Animacji 2022_Imię_Nazwisko

 

ROZWIN

HARMONOGRAM


Zajęcia będą się odbywać od początku października do końca grudnia w weekendy (zgodnie z harmonogramem) w godzinach 14:00–17:00.

8.10-9.10

 • Wprowadzenie do zajęć: przedstawienie różnych form zapisu historii (scenariusz, scenopis, storyboard). Prezentacja przykładowych storyboardów i filmów powstałych na ich podstawie. Pierwsze ćwiczenia praktyczne: tworzenie postaci i storyboardów.
 • Prezentacja technik animacji poklatkowej na przykładach filmowych. Rysunek, wycinanka i lalka jako podstawowe rodzaje animacji.

15.10-16.10

 • Wprowadzenie do zasad związanych z realizacją obrazu (plany filmowe, kadrowanie, kompozycja, praca ze światłem). Prezentacja fragmentów filmowych. Omówienie i korekta powstałych storyboardów. Tworzenie przez uczestników postaci i scenografii do ich filmów.

22.10-23.10

 • Instruktaż obsługi sprzętu filmowego i oprogramowania. Praca nad scenografią i postaciami. Realizacja pierwszych ujęć do filmów.

29.10 – 30.10

 • Prezentacja technik animacji poklatkowej na przykładach filmowych. Materia sypka, malarska i plastelinowa oraz techniki specyficzne.

5.11 – 6.11 oraz 19.11 – 20.11

 • Realizacja ujęć.

26.11 – 27.11

 • Wykład dotyczący montażu filmowego i postprodukcji. Realizacja ujęć.

3.12 – 4.12

 • Wykład dotyczący sound designu. Realizacja ujęć. Montaż i udźwiękowienie.

10.12 – 11.12

 • Realizacja ujęć. Montaż i udźwiękowienie.

17.12 – 18.12

 • Montaż i udźwiękowienie. Pokaz powstałych filmów.


PROWADZĄCY:

Paulina Wyrt

Reżyserka filmów animowanych, ilustratorka, edukatorka filmowa i artystyczna. Zdobywczyni licznych nagród na festiwalach filmowych i graficznych. Tworzy czołówki do programów telewizyjnych, teledyski, filmy animowane, filmy edukacyjne, a także ilustracje do książek. Od lat prowadzi warsztaty poświęcone filmowi animowanemu. Obecnie pracuje na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu w Katedrze Animacji Wydziału Animacji i Intermediów na UAP, gdzie przygotowuje pracę doktorską w technologii VR. Laureatka Stypendium Ministra Kultury 2022.


Robert Kuźniewski

Animator, reżyser, montażysta. Twórca autorskich filmów animowanych oraz teledysków. Animator m.in. filmów “Sexy Laundry” i “Portrait of Suzanne”, produkcji studio Clay Traces w Berlinie, zdobywców takich nagród jak, np. Nagroda Publiczności Festiwalu Animator w Poznaniu czy Grand Prix Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Od dekady organizator i jeden z prowadzących Międzynarodowe Warsztaty Filmu Animowanego “Anima” w Dreźnie i “Phase” w Kudowie Zdroju. Członek fundacji “Mastershot” i “Filmowiec” z Poznania. Laureat stypendium artystycznego Wydziału Kultury Miasta Poznania.

 • Autor: Agata Tratwal
 • Opublikowano: 02.03.2022, 09:42
 • Ostatnia edycja: 19.09.2022, 12:30