dr inż. arch Tomasz Piwiński ad.
Kontakt:
tomasz.piwinski@uap.edu.pl
Linki:
Pracowania Architektury Zrównoważonej
Biblioteka Materiałowa
https://eqstudio.pl
Biogram:
Absolwent Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, ukończył studia na kierunkach Architektura Wnętrz i Wzornictwo oraz Architektura i Urbanistyka. Jego praca dyplomowa otrzymała Grand Prix Konkursu im. Marii Dokowicz na Najlepszy Dyplom wykonany na UAP w roku 2008. W trakcie studiów odbył roczne stypendium na Politecnico di Milano. Doświadczenie zdobywał w trakcie studiów oraz bezpośrednio po nich obywając szereg praktyk w biurach krajowych i międzynarodowych. Od 2009 jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Prowadzi zajęcia na Wydziale Architektury i Wzornictwa oraz Wydziale Architektury Wnętrz i Scenografii. W latach 2011 – 2019 asystent w Pracowni Projektowania Urbanistycznego i Planowania Przestrzennego.
W 2015 r. uzyskał tytuł doktora nauk technicznych na podstawie rozprawy pt. „Kształtowanie zabudowy mieszkaniowej w celu optymalizacji pozyskiwania energii słonecznej”. W pracy doktorskiej opisał badania własne, dotyczące morfologii miast w kontekście maksymalizacji potencjału pozyskiwania energii słonecznej. Zajmuje się badaniami nad relacją między strukturą urbanistyczną a efektywnością pozyskiwania energii odnawialnej.
W konsekwencji wieloletnich przygotowań w 2018 r. utworzył Bibliotekę materiałową, której celem jest poszerzanie wiedzy studentów na temat właściwości materiałów i możliwości ich zastosowania. Od 2019 r. kieruje stworzoną przez siebie Pracownią Architektury Zrównoważonej, specjalizującej się w projektowaniu budynków energooszczędnych.
Równocześnie z pracą dydaktyczną i naukową od zakończenia studiów prowadzi działalność projektową. Jest założycielem i głównym projektantem w EQ_studio. Dotychczasowe realizacje obejmują przede wszystkim domy jednorodzinne, wnętrza mieszkalne, wystawy stałe, kawiarnie i restauracje.
Pracownie:
Pracowania Architektury Zrównoważonej
Biblioteka Materiałowa
Prowadzone przedmioty:
Pracowania Architektury Zrównoważonej
Zasady projektowania zrównoważonego; Architektura, 2 rok / II st.
Architektura zrównoważona i energooszczędna; Architektura, 2 rok / II st.
Nowoczesne technologie i konstrukcje w obiektach budowlanych; Architektura, 1 rok / II st.
Projektowanie Architektonicznie; studenci Wydziału WAWiS 2 rok / I st.
Pełnione obowiązki:
Pola zainteresowań i badań:
Wybrane realizacje:
Projekt i realizacja wnętrz wystaw stałych wraz z projektem mebli i wyposażenia pt. „Dzieje ochrony roślin, nawożenia i melioracji na ziemiach polskich” w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie 2017
Interaktywna, multimedialna ekspozycja zbiorów w trudnej, wielopoziomowej przestrzeni pawilonów. Głównym punktem wystawy jest mebel-obiekt dostosowujący się do kolejnych poziomów, który organizuje komunikację i uwzględnia bezpieczeństwo zwiedzających zważywszy na charakter eksponatów. Ekspozycja charakteryzuje się syntetycznymi formami, ograniczoną kolorystyką i paletą materiałową.
Link do strony autora:
https://eqstudio.pl/projekty/wnetrza/nawozenie-melioracja
Projekt i realizacja wnętrz wystaw stałych wraz z projektem mebli i wyposażenia pt. „Przetwórstwo i przemysł rolno-spożywczy” w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Wystawa obejmuje cztery ekspozycje tematyczne: Piekarnictwo, Cukrownictwo, Olejarstwo i Mleczarstwo 2018
Syntetyczne, współczesne, minimalistyczne lecz odczuwalne odwzorowanie charakteru wnętrz historycznych (użycie adekwatnych materiałów – drewna, stali, ceramiki – i detali). Przestrzeń 2 pawilonów podzielono serią ścianek. Zaprojektowano zestaw modułowych mebli – ich forma i sposób wykonania pozwalają na zmiany aranżacji wystawy.
Link do strony autora:
https://eqstudio.pl/projekty/wnetrza/szreniawa-przemysl
https://muzeum-szreniawa.pl/wystawy/wystawy-stale/