dr hab. Izabela Kowalczyk, prof. UAP

kontakt
Izabela.kowalczyk@uap.edu.pl
http://strasznasztuka.blox.pl


Historyczka sztuki, kulturoznawczyni, badaczka i teoretyczka sztuki i kultury współczesnej. Autorka książek na temat sztuki krytycznej, feminizmu oraz reinterpretacji historii w sztuce najnowszej, jak również ponad 200 artykułów w zbiorach i czasopismach naukowych.

Laureatka Nagroda Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy za działalność krytyczną i naukową oraz nagrody Stowarzyszenia Historyków Sztuki za książkę „Ciało i władza”.

W latach 2003-2006 była doradczynią Kulturstiftung des Bundes współtworząc polsko-niemiecki projekt kulturalny Büro Kopernikus. Autorka polskiej części ekspozycji „Gender Check / Sprawdzam płeć” (MUMOK, Wiedeń, 2009 oraz Zachęta, Warszawa, 2010). W latach 2010 – 2011 członkini Akademickiej Rady Doradczej dla programu wykładów z zakresu historii sztuki współczesnej Europy Środkowo-Wschodniej prowadzonych na uniwersytetach europejskich, World University Service Austria. Kuratorka wystaw zbiorowych i indywidualnych, m.in. w Galerii Miejskiej „Arsenał” w Poznaniu, Galerii ON w Poznaniu, CSW Znaki Czasu w Toruniu.

Więcej: http://pl.wikipedia.org/wiki/Izabela_Kowalczyk

Najważniejsze publikacje:

  • Ciało i władza. Polska sztuka krytyczna lat 90., Wydawnictwo Sic!, Warszawa 2002,
  • Niebezpieczne związki sztuki z ciałem, Galeria Miejska ARSENAŁ, Poznań 2002,
  • W poszukiwaniu małej dziewczynki, red. wraz z Edytą Zierkiewicz, Konsola, Poznań-Wrocław, 2003,
  • Kobiety, feminizm i media, red. wraz z Edytą Zierkiewicz, Konsola, Poznań-Wrocław 2005,
  • Matki-Polki, Chłopcy i Cyborgi. Sztuka i feminizm w Polsce, Galeria Miejska Arsenał, Poznań 2010,
  • Podróż do przeszłości. Interpretacje najnowszej historii w polskiej sztuce krytycznej, Wydawnictwo Academica, Warszawa 2010,
  • Mikroutopie codzienności, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu, Toruń 2013.