Przejdź do treści

dr hab. Tomasz Bukowski, prof. UAP

Kierownik XVII Pracowni Rysunku

kontakt: tomasz.bukowski@uap.edu.pl

Urodzony w 1969r. w Gnieźnie.

Dyplom w PWSSP w Poznaniu w V Pracowni Malarstwa

prof. Jana Świtki w 1995r.

Wystawy w Poznaniu, Łodzi, Kaliszu, Lesznie.

Inspiracje w moim malarstwie pochodzą z najbliższego otoczenia. Najczęściej wybieram sytuacje, układy, które czy to dzięki skojarzeniom znaczeniowym, specyficznemu oświetleniu, formie, czy pewnym zestawieniom barwnym wywołują we mnie ciąg pewnych emocji, skojarzeń dających się realizować plastycznie.. Pobudzają moją wyobraźnię.

Zawsze istotna jest dla mnie realizacja malarska. Skomplikowanie materii, jej nawarstwienia,  sposób w jaki narastała. Jej warstwy i zgrubienia są wynikiem poszukiwania formy czy koloru, świadectwem moich wątpliwości w trakcie pracy nad obrazem a nie założeniem estetycznym.

Zdarza się, że dla wyrażenia pewnych treści poszukuję formy nieposiadającej odniesień w świecie realnym. Szukam jej wówczas w wyobraźni, która jednak opiera się o to co kiedyś zobaczyłem czy przeżyłem.

Czas odgrywa tutaj istotną rolę. Często długo noszę w sobie jakąś myśl czy ideę, która jest jeszcze opracowywana i zmieniana w trakcie samego malowania.  Zdarza się, że ze szkicu pozostaje w obrazie niewiele, jakiś fragment. Może to być przedziwny klimat, zaskakująca forma. Wszystko  to ma na celu doprowadzenie myśli do formy znaku.

Nagrody:

  • 2000 – Nagroda Krytyków i Dziennikarzy na XVIII Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie.
  • 2003 – całoroczne Stypendium Ministra Kultury.
  • Autor: Piotr Grzywacz
  • Opublikowano: 26.02.2017, 23:26
  • Ostatnia edycja: 10.02.2023, 15:05