Przejdź do treści

Tytuł projektu: UAP – Uczelnia coraz bardziej dostępna

Numer projektu: FERS.03.01-IP.08-0125/24-00

Dofinansowanie: 4 826 431,40 zł

Środki UE: 4 105 949,87 zł

Dotacja celowa: 720 481,53 zł 

Wkład własny: 149 271,30 zł

Okres realizacji projektu: od 2025-02-01 do 2028-01-31

Celem głównym projektu jest wzrost dostępności Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu dla osób ze szczególnymi potrzebami oraz ograniczeniami wynikającymi ze stanu zdrowia (w tym osób z niepełnosprawnością) studiujących, pracujących, współpracujących lub korzystających z oferty uczelni, a przez to upowszechnienie dostępu do edukacji tych osób.

Głównym założeniem projektu jest zapewnienie osobom z różnymi rodzajami niepełnosprawności równych szans w zdobywaniu wiedzy i umiejętności na uczelni, jak również podnoszenie świadomości i kompetencji w zakresie niepełnosprawności oraz szczególnych potrzeb poprzez organizowanie szkoleń́ dla nauczycieli akademickich, pracowników uczelni oraz przedstawicieli studentów w celu podniesienia świadomości i wiedzy na temat potrzeb osób z niepełnosprawnościami  i osób ze szczególnymi potrzebami oraz sposobów wspierania ich w procesie edukacji.

Działania w projekcie będą realizowane zgodnie z koncepcją projektowania uniwersalnego – produkty projektu będą zaprojektowane i wykonane w taki sposób, aby w możliwie największym stopniu mogły z nich korzystać wszystkie osoby, w tym osoby z niepełnosprawnościami  i osoby ze szczególnymi potrzebami, bez konieczności stosowania specjalnych dostosowań czy usług wspierających. 

Realizacja projektu na każdym etapie będzie uwzględniała opinię jednostki ds. dostępności na UAP – Biuro ds. osób z niepełnosprawnościami dot. prowadzonych działań merytorycznych.

Działania w projekcie:

Działania projektowe są ukierunkowane na zapewnienie osobom ze szczególnymi potrzebami oraz ograniczeniami wynikającymi ze stanu zdrowia (w tym osób z niepełnosprawnością) możliwości skorzystania z oferty szkolnictwa wyższego oraz będą służyć poprawie dostępności szkolnictwa wyższego i nauki jak również są rozszerzeniem działań realizowanych w ramach projektu realizowanego w latach 2022-2023 pn. „Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu dostępny dla wszystkich” w ramach następujących obszarów wsparcia:

Obszar 1. Struktura organizacyjna

Obszar 2. Dostępność architektoniczna

Obszar 3. Dostępność informacyjno-komunikacyjna

Obszar 4. Dostępność Cyfrowa

Obszar 5. Technologie wspierające

Obszar 6. Procedury

Obszar 7. Usługi wspierające edukację, badania naukowe i rekrutację na studia

Obszar 8. Działania podnoszące świadomość niepełnosprawności

Grupą docelową Projektu jest kadra dydaktyczna, administracyjna i zarządzająca Uczelni, przedstawiciele(-lki) zinstytucjonalizowanych struktur studenckich.

Rezultaty Projektu:

  • podmiot systemu szkolnictwa i nauki, który wdrożył rozwiązania w celu poprawy dostępności dla osób z niepełnosprawnościami
  • osoby – przedstawiciele kadry i studentów UAP, którzy podnieśli swoje kompetencje w zakresie edukacji włączającej

Istnieje możliwości zgłaszania do Instytucji Zarządzającej lub Instytucji Pośredniczącej podejrzenia o niezgodności Projektu lub działań Beneficjenta z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych sporządzoną w Nowym Jorku dnia 13 grudnia 2006 r. (Dz. U. z 2012 r. poz. 1169, z późn. zm.), zwanej dalej „KPON”. Sygnały, zgłoszenia lub skargi dotyczące wystąpienia niezgodności projektów FERS z postanowieniami KPON mogą przekazywać osoby fizyczne (uczestnicy projektu lub ich pełnomocnicy i przedstawiciele), instytucje uczestniczące we wdrażaniu funduszy Unii Europejskiej, strona społeczna (stowarzyszenia, fundacje), za pomocą (w każdym poniższym przypadku uznaje się zgłoszenie za przekazane w formie pisemnej):

  1. poczty tradycyjnej – w formie listownej na adres ministerstwa: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa lub adres Instytucji Pośredniczącej: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Ul. Chmielna 69, 00-801 Warszawa,
  2. skrzynki nadawczej e-puap Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej lub Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
ROZWIN

Harmonogram udzielania wsparcia w projekcie

Na chwilę obecną nie zaplanowano terminów realizacji form wsparcia uczestników projektu; szczegółowy harmonogram udzielania wsparcia w projekcie zostanie upubliczniony co najmniej na 7 dni kalendarzowych przed rozpoczęciem udzielania wsparcia.

ROZWIN

Realizowane działania w projekcie

Zadanie 1. Rozszerzenie struktury organizacyjnej UAP

1. W ramach rozwoju jednostki Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnością zatrudniono osobę w funkcji Koordynatora ds. dostępności kształcenia, odpowiedzialnego za bezpośrednie wsparcie studentów, koordynację dostosowań egzaminacyjnych, współpracę z kadrą dydaktyczną oraz prowadzenie działań edukacyjnych i informacyjnych w zakresie dostępności.

Joanna Bedekier 
tel.: 519 852 621
bon@uap.edu.pl
pok. 308, budynek C, plac Wielkopolski 9,

Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnością
od 1 marca czynne od poniedziałku do piątku 7:30 – 15:30


2. Zarządzeniem Rektora nr 93/2024/2025 z 14-0-2025 powołano Konsultantów Dydaktycznych działających przy Dziekanach, wspierających kadrę w zakresie dostosowania materiałów dydaktycznych do standardów WCAG oraz zwiększenia cyfrowej dostępności procesu kształcenia.

dr Paulina Buczyńska
paulina.buczynska@uap.edu.pl

Współpraca z Dziekanami Wydziałów:

  • Architektura Wnętrz i Scenografia
  • Architektura i Wzornictwo
  • Edukacja Artystyczna i Kuratorstwo

dr Agnieszka Maćkowiak
agnieszka.mackowiak@uap.edu.pl

Współpraca z Dziekanami Wydziałów:

  • Grafika Projektowa
  • Grafika Artystyczna
  • Malarstwo i Rysunek
  • Obraz i Działania Interdyscyplinarne

mgr Karolina Kubik
karolina.kubik@uap.edu.pl

Współpraca z Dziekanami Wydziałów:

  • Fotografii
  • Animacji i Intermediów
  • Rzeźby

  • Autor: Michał Jaborski
  • Opublikowano: 31.01.2025, 12:29
  • Ostatnia edycja: 05.05.2025, 12:03