Opis kierunku
Termin „intermedia” został rozpropagowany przez jednego ze współtwórców Fluxusu, Dicka Higginsa, w drugiej połowie XX wieku, choć pierwsze użycie tego pojęcia przypisuje się angielskiemu pojęcie z XVIII wieku, Samuelowi Taylorowi Coleridge’owi, a muzyczne korzenie intermediów sięgają jeszcze ekstrawaganckich utworów komponowanych we Włoszech w drugiej połowie XVI wieku. Oznacza ono trudne do zaszufladkowania, interdyscyplinarne działania, które plasują się nierzadko pomiędzy mediami. Dziś działania nam współczesnej sztuki, która wymyka się gatunkowym i dyscyplinarnym przyporządkowaniom i określeniom, można nazwać INTERMEDIAMI. W najprostszej interpretacji należy je rozumieć jako możliwość połączenia dwóch lub więcej środków wyrazu. Jak pisze Piotr Krajewski, Dyrektor Centrum Sztuki Mediów WRO i nasz wykładowca: Intermedia to przeciwieństwo bezruchu, zastoju, braku witalności. To dzieła pełne wariantowych relacji i energetycznych spięć, które wynikają ze stałego poszukiwania nowych jakości wyrazu, są więc w dużej mierze przeciwieństwem tradycyjnej sztuki akademickiej.
UAP w Poznaniu jako pierwsza uczelnia (jeszcze jako ASP) rozpoczęła w Polsce kształcenie
w dziedzinie intermediów. Odbywa się ono dziś na dwóch specjalnościach: intermediów (sztuka, media i społeczeństwo) oraz filmu eksperymentalnego, który obecnie jest osobną Katedrą. Nasze absolwentki i absolwenci pracują dziś w polu sztuki, edukacji artystycznej, są projektantami niezwykłych audiowizualnych rozwiązań, producentami kultury i popkultury, ale także zajmują się praktykami, które są często jeszcze zbyt nowe, by zostać nawet zdefiniowanymi. Kilkoro z nich reprezentowało Polskę na międzynarodowych wystawach
i prestiżowych imprezach artystycznych, jak Biennale w Wenecji, czy w Sao Paulo. Dużo podróżują, prezentują swoje działania i zmieniają świat na lepsze, tak lokalnie, jak i globalnie.
Studia w Katedrze Intermediów umożliwiają zdobycie unikalnych umiejętności, pozwalających
w profesjonalny sposób projektować i realizować złożone wizualne i audiowizualne wypowiedzi artystyczne w formie przekazów wykorzystujących współczesne narzędzia i techniki obrazowania.