Przejdź do treści

Ogłaszamy nabór na rezydencję badawczo-artystyczną, która będzie realizowana w lipcu lub sierpniu (lub w lipcu i sierpniu) w poznańskiej dzielnicy Główna.

Interesować nas będą projekty, które:

  • łączą praktykę badawczą i artystyczną
  • ּּangażują mieszkańców i mieszkanki dzielnicy Główna lub/i byłych rezydentów i rezydentki oraz organizatorów i organizatorki rezydencji
  • nawiązują do idiomu „Transfer: nowe światy”

Cele rezydencji badawczo-artystycznej

Rezydencje społeczno-artystyczne realizowane w latach 2021-2025 były ważnym elementem działalności Fyrtla Główna. W roku 2026 chcemy przyjrzeć się temu, jak działały w praktyce – zastanowić się, czy rezydencje społeczno-artystyczne odpowiadały na potrzeby miejsca i społeczności dzielnicy Główna (ale też rezydentów i rezydentek), oraz w jaki sposób moglibyśmy rozwijać program w przyszłości.

O idiomie

Idiom „Transfer: nowe światy” zachęca do tego, aby na rezydencje spojrzeć jako na proces transferu – idei, wiedzy, praktyk i perspektyw – pomiędzy społecznością lokalną, artystami/animatorami/badaczami oraz zespołem Fyrtla Główna. Interesuje nas wzajemność tego procesu: czego rezydenci uczą się od społeczności lokalnej, a czego społeczność lokalna i zespół Fyrtla Główna może nauczyć się od nich?; jak obecność artystów-animatorów „z zewnątrz” wpływa na miejsce i relacje społeczne, a także relacje w zespole?; czy i w jaki sposób pięcioletni program rezydencji wpłynął na zmianę, przekształcenie się „świata Głównej”?; czy rezydencje mogą budować nowe światy i wspólnoty (międzykulturowe, międzygatunkowe)? Idiom zachęca do refleksji nad samą ideą rezydencji społeczno-artystycznych oraz do eksperymentów badawczo-artystycznych.

Do kogo kierujemy rezydencje?

Do artystów, animatorów, edukatorek, osób aktywistycznych, kolektywów, zespołów i grup (formalnych i nieformalnych), które w swojej pracy korzystają z praktyk badawczych, oraz badaczy i badaczek wykorzystujących narzędzia artystyczne.

Osobom, które zakwalifikują się do programu rezydencji, zapewniamy:

  • ּּpulę środków finansowych (max. 18 000 zł brutto na projekt), która obejmuje zarówno honorarium rezydenta/tki, jak i środki finansowe przeznaczone na produkcję wydarzeń
  • ּּprzestrzeń do pracy
  • ּּkonsultacje merytoryczne
  • ּּwsparcie logistyczno-produkcyjne, organizacyjne i promocyjne

Szczegóły dotyczące programu, regulamin oraz załączniki znajdują się na stronie: https://www.fyrtelglowna.pl/spoleczne-centrum-kultury/

Zgłoszenia należy przesyłać do 8 maja 2026 roku, do godz. 23.59 na adres mailowy: smak@animatorzysmak.pl (w tytule „Rezydencje 2026”)

Terminy

  • 8.05 — zakończenie I etapu naboru
  • ּּ11.05-18.05 — II etap naboru (rozmowy z autorami i autorkami zakwalifikowanych projektów)
  • ּּ20.05 — ogłoszenie wyników naboru

Projekt „Fyrtel Główna — interdyscyplinarne laboratorium twórcze Społecznego Centrum Kultury” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz ze środków budżetowych miasta Poznania. #poznanwspiera

  • Autor: Agata Tratwal
  • Opublikowano: 22.04.2026, 15:04
  • Ostatnia edycja: 22.04.2026, 15:57

TEST_ABC