Konferencja odbędzie się 6 maja 2025 roku w budynku H Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.
Na zgłoszenia czekamy do 31 marca 2025 roku, a wyniki naboru ogłosimy 13 kwietnia 2025 roku. Abstrakty prosimy przesyłać na adres: callforpapers@uap.edu.pl
W obliczu dynamicznych przemian społecznych, kulturowych i technologicznych kuratorstwo staje się jedną z kluczowych praktyk pozwalających na refleksję nad współczesnym światem. W XXI wieku praktyki kuratorskie wykraczają daleko poza ramy instytucjonalne i galeryjne, otwierając się na nowe, interdyscyplinarne obszary i współczesne problemy badawcze. Jakie aktualne wyzwania stoją przed kurator(k)ami, artyst(k)ami i badacz(k)ami kultury? W jaki sposób osoby kuratorujące mogą reagować na pilne kwestie związane z kryzysem klimatycznym, migracją, nierównościami społecznymi czy przemocą systemową? Jak redefiniować pojęcia takie jak posthumanizm, feminizm, queer w kontekście kuratorskich praktyk i narracji?
Nasza konferencja stanowić będzie platformę wymiany myśli i doświadczeń, pozwalającą na krytyczną refleksję nad wszelkimi zagadnieniami dotyczącymi najnowszych strategii kuratoskich. W czasach, gdy granice pomiędzy teorią a praktyką coraz bardziej się zacierają, istotne staje się tworzenie przestrzeni, w której rozważania akademickie mogą spotkać się z praktycznym działaniem.
Problematyka poruszana przez referentki/tów może koncentrować się na następujących zagadnieniach:
Podczas konferencji przyjrzymy się interdyscyplinarnym podejściom, które łączą różne sposoby myślenia i działania w obszarze wystawiennictwa. Stworzymy przestrzeń do rozmowy między osobami zajmującymi zarówno teorią, jak i praktyką. W ramach prezentacji i dyskusji panelowych podzielą się one swoimi doświadczeniami, refleksjami i perspektywami na aktualne wyzwania kuratorskie.
Ważnym elementem programu będzie także możliwość aktywnego udziału uczestniczek i uczestników konferencji – zachęcamy do wspólnej rozmowy, wymiany myśli i poszukiwania nowych sposobów pracy z przestrzenią wystawienniczą.
Ponadto zależy nam, aby konferencja nie tylko stanowiła przestrzeń wymiany myśli, lecz także sprzyjała nawiązywaniu relacji oraz budowaniu sieci współpracy między przedstawicielami środowisk artystycznych i akademickich. Wierzymy, że pogłębiona dyskusja umożliwi nam bardziej świadome i precyzyjne kształtowanie innowacyjnych strategii oraz narracji kuratorskich, które – z otwartością, krytyczną refleksją i zaangażowaniem – będą adekwatnie odpowiadać na wyzwania współczesności.
Serdecznie zapraszamy osoby studiujące, absolwentki i absolwentów, a także doktorantki i doktorantów do przesyłania przesyłania abstraktów wystąpień o długości 15 minut. Proponowane referaty mogą podejmować zarówno analizy teoretyczne, jak i zagadnienia związane z praktyką kuratorską. Mile widziane będą również omówienia konkretnych wystaw, wzbogacone o autorskie refleksje i wnioski, które wpisują się w poruszaną podczas konferencji problematykę. Serdecznie zapraszamy również wszystkie osoby zainteresowane współczesnymi teoriami i praktykami kuratorskimi do udziału w konferencji w roli słuchaczy.
Udział w konferencji jest bezpłatny.
Do zobaczenia!