Fundacja Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu we współpracy z Instytutem Filmu Mediów i Sztuk Audiowizualnych UAM zaprasza do udziału w konkursie na etiudę filmową „Niepełnosprawność w domu, szkole, akademii”
Konkurs organizowany jest w ramach Laboratorium intersekcjonalnego wymiaru niepełnosprawności w przestrzeni akademickiej.
Poznań, 29-30 maja 2025 roku
W ramach ministerialnego programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II – popularyzacja nauki” realizujemy projekt „Laboratorium intersekcjonalnego wymiaru niepełnosprawności w przestrzeni akademickiej”. Jednym z elementów tego projektu jest konkurs na etiudę filmową „Niepełnosprawność w domu, szkole, akademii”.
Konkurs kierowany jest do młodzieży i osób dorosłych niezależnie od stanu zdrowia, kondycji fizycznej i stopnia niepełnosprawności. Organizatorzy wychodzą z założenia, że ograniczanie grupy docelowej wyłącznie do osób z niepełnosprawnością byłoby formą samowykluczenia. Nie chodzi przecież o to, by osoby z niesprawnościami funkcjonowały obok swych rówieśników, nauczycieli, wykładowców i współpracowników, lecz wespół z wszystkimi grupami, na różnych poziomach, w rozmaitych aktywnościach. Do udziału w konkursie zapraszamy więc osoby od 18 do 99 roku życia niezależnie od tego, czy są to ludzie w pełni sprawni, czy też z jakąś formą niepełnosprawności.
Tematem przewodnim uczyniono niepełnosprawność w relacji do różnych kategorii wyznaczających ludzką tożsamość, np. niepełnosprawność i płeć, niepełnosprawność i pochodzenie etniczne, niepełnosprawność i klasa społeczna. Interesują nas rozmaite spojrzenia na te zagadnienia i problemy osób z niepełnosprawnościami w społecznościach szkolnych, uniwersyteckich, grupach rówieśniczych, miejscach pracy, przestrzeniach prywatnych.
Nie ma ograniczeń, co do rodzaju i gatunku filmowego, w którym mogą być realizowane filmy. Także technika wykonania etiudy (aktorska czy animacyjna) może być dowolna. Przy realizacji dzieła należy wziąć pod uwagę następujące parametry:
– długość utworu nie może przekraczać 5 minut i 30 sekund
– praca powinna być przygotowana w następujących plikach: .mp4, .mov
Gotową etiudę opatrzoną tytułem, a także imieniem i nazwiskiem twórcy/twórczyni czy grupy twórców należy przesłać za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego: na adres: https://forms.gle/nWrsv93QUepsjvM39
Materiały przyjmowane będą do 21 kwietnia 2025 r. Etiudy należy przygotować według następujących parametrów: a) dopuszczalne formaty pliku: .mp4, .mov (nie przyjmujemy filmów w formacie. dcp); b) maksymalna waga pliku: 5GB. Do 10 maja na stronie Fundacji ICHB PAN zostanie opublikowana lista zakwalifikowanych utworów. Jury poda ostateczny wynik zwycięskich trzech etiud 20 maja 2025 r.
Informacje o pierwszych trzech nagrodzonych etiudach umieszczone zostaną na stronie Fundacji ICHB PAN, w mediach społecznościowych Fundacji oraz Instytutu Filmu Mediów i Sztuk Audiowizualnych, zostaną dołączone do reportażu z całego Laboratorium i udostępnione publicznie na platformie YouTube. Dla zwycięzców przewiduje się także nagrody finansowe.