12.01.2025, godz. 12:00
Centrum Kultury Zamek w Poznaniu
miejsce: Sala Wystaw (I piętro)
bilety: 20 zł normalny, 15 zł ulgowy
Zapraszamy na artist talk z Izą Tarasewicz, autorką instalacji artystycznej na wystawie „Iluzje wszechwładzy. Architektura i codzienność pod okupacją niemiecką”.
„Żółty węgiel” Izy Tarasewicz
Instalacja artystyczna, stworzona specjalnie dla tej wystawy, nie bez powodu umiejscowiona została w Sali Kominkowej (dawnym gabinecie Hitlera). Iza Tarasewicz przełamuje swoją ingerencją artystyczną historyczny balast pomieszczenia. Wprowadza do monumentalnego wnętrza obce dla niego elementy i zaburza jego ścisłą symetrię. Używa przy tym szczególnego materiału – symbolicznego „żółtego węgla”, powstającego w wyniku zebrania zła, jakie krąży po świecie.
Proces tworzenia danej materii w 1939 roku opisał w opowiadaniu „Żółty węgiel” Zygmunt Krzyżanowski. Ten wychowany w Kijowie, piszący po rosyjsku, pisarz polskiego pochodzenia przedstawił w nim ideę pozyskiwania danego węgla jako alternatywnego źródła energii. Jeden z bohaterów opowiadania mówi:
„Sens mego projektu jest prosty: proponuję wykorzystać energię złości, rozsianej wśród mnóstwa ludzkich osobników. Chodzi o to, że na szerokiej klawiaturze uczuć czarny klawisz złości ma swój specyficzny, zdecydowanie odrębny ton. […], jeśli zdejmie się wszelkie tłumiki, jeśli się pozwoli żółci, by przerwała społeczne tamy, to ten, że tak powiem, żółty węgiel wprawi w ruch znieruchomiałe koła zamachowe naszych fabryk, zabłyśnie elektryczną żółcią z milionów lamp i…”