Laboratorium Wenecja
10.12.2024, godz. 14:30
Atrium, Budynek B, ul. 23 Lutego 20
Zbadanie wybranych życiorysów i dzieł artystów z różnych epok oraz obszarów geograficznych – z podkreśleniem podobieństw i kontrastów pomiędzy ich indywidualnymi ścieżkami – poprzez porównanie wpływu kulturowego, jaki każdy z nich wywarł w swoim kontekście historycznym.
Przedstawienie równoległych losów współczesnych artystów z obu państw, którzy mierzą się z globalnymi tematami: innowacja, kryzys ekologiczny, tożsamość kulturowa i technologia.
Oba miasta przeżywały równoległe historie powiązane z bogactwem kulturowym i artystycznym, z okresami świetności i wyzwań związanych z nowoczesnością. Sympozjum mogłoby zgłębić, w jaki sposób te miasta, w różnych momentach, wpływały i nadal wpływają na europejski krajobraz artystyczny.
Wykłady profesorów na temat wybranych tradycji artystycznych oraz rozwoju ruchów kulturalnych każdego miasta pod kątem podobieństw lub odmienności.
Ten temat można również rozszerzyć na sztukę współczesną i cyfrową, rozważając, w jaki sposób dzisiejsi artyści prowadzą równoległe życia w globalnym sensie – dzieląc się pomysłami, narzędziami oraz językami – mimo że żyją w różnych kontekstach kulturowych.
Współpraca między Poznaniem a Wenecją mogłaby odzwierciedlać tę koncepcję, gdzie artyści i akademicy, pracując w różnych miejscach, tworzą równoległą synergię, która sprzyja innowacjom artystycznym.
Dzięki wykorzystaniu połączenia wideo, koncepcja równoległych życiorysów odnosi się również do sposobu uczestnictwa w samym sympozjum. Prelegenci z Poznania i Wenecji będą przeżywać równoległe doświadczenia, prowadząc swoje wykłady i dialog z publicznością, zarówno osobiście, jak i zdalnie. Taki moduł uczestnictwa może pobudzić refleksję na temat tego, w jaki sposób sztuka staje się coraz bardziej połączona i równoległa, zarówno w sferze fizycznej, jak i cyfrowej.
Temat mógłby również obejmować refleksję na temat tego, co oznacza współczesne odrodzenie artystyczne i jak „równoległe życiorysy” artystów i ruchów kulturalnych mogą przyczynić się do nowego odrodzenia w dzisiejszym kontekście.
Do udziału w LABORATORIUM WENECJA 2025 zostały zaproszone następujące uczelnie: Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Uniwersytet Zielonogórski, Politechnika Bydgoska, Akademia Sztuk Pięknych w Splicie, Uniwersytet Wenecki, Uniwersytet w Portsmouth.