Przejdź do treści

“Niech nasze cele staną się naszą rzeczywistością – żadnych kompromisów!”, czyli o survivalowych praktykach na marginesach artworldu – spotkanie z Arkiem Pasożytem

wtorek, 19 listopada 2024, godz. 15:30

Pracownia Sztuki w Przestrzeni Społecznej

budynek H (Nowa Kamienica), II piętro, sala nr 4

Na spotkaniu w Pracowni Sztuki w Przestrzeni Społecznej Arek Pasożyt przedstawi proces twórczego opracowywania wewnętrznego sprzeciwu, odwołując się do idei „psujzabawy”. Artysta omówi swoje działania, praktyki i strategie, opowie o motywach i zaangażowaniu swojej sztuki. Opowie o obrazach strajkujących, głodówce, poszukiwaniu Panoramy Tatr oraz o ostatnich formach survivalowo-pozakapitalistycznych wymian. Pasożyt przybliży swoje działania zmierzające do zakłócenia neoliberalnego porządku wy_zysku, poszukiwania alternatyw i próbach kreowania lokalnych, intymnych utopii w obliczu współczesnych, nieustających kryzysów. W trakcie spotkania przybliży również tematy związane z ekonomią, przetrwaniem i dążeniem do niezależności w warunkach opresyjnego kapitalizmu, które stanowią fundament jego antykapitalistycznych, alternatywnych działań. Nie zabraknie także refleksji nad praktykami na peryferiach oraz szczerych rozterek związanych ze społecznym zaangażowaniem w sztuce.

Arek Pasożyt – artysta wizualny. Działa na styku pól sztuki zaangażowanej społecznie, postsztuki, artywizmu i animacji kulturalnej. Praktyka artystyczna Arka Pasożyta przeplata osobiste uwarunkowania (pochodzenie z klasy rolniczo-robotniczej na przecięciu zubożałej wsi i średniej wielkości miasta polskiego) z aktualnymi zewnętrznymi wątkami społeczno-politycznymi. Poprzez szeroki zakres mediów artystycznych i środków wyrazu, wydobywa alternatywne lub wypierane perspektywy i oferuje kontrnarracje do zastanej rzeczywistości. 

W 2010 r. sformułował „Manifest Pasożytnictwa” przedstawiający ideę jego działań jako artysty-pasożyta odnosząc się w ten sposób krytycznie do statusu artysty w społeczeństwie. W myśl zawartych w „Manifeście” idei, Arek Pasożyt mieszkał, żył i tworzył pasożytując przez cztery lata w kilkunastu miastach w galeriach, instytucjach i miejscach kultury. Z czasem jego działania przerodziły się w tzw. projekty żywicielskie. Na przełomie 2017 i 2018 roku, wraz z nasileniem protestów ulicznych, zaczął uczestniczyć w nich z 'Obrazami Strajkującymi’. Tworzył i wystawiał w wielu miejscach w Polsce i na świecie. 

  • Autor: Michał Jaborski
  • Opublikowano: 15.11.2024, 12:11
  • Ostatnia edycja: 15.11.2024, 12:11