Przejdź do treści

Hubert Czerepok | Ćwiczenia z pamięci

Wykład z cyklu Uniwersyteckich Wykładów Otwartych, kurator: prof. Stefan Ficner

11 grudnia 2024, godz.18.00

budynek H, IV piętro, Al. Marcinkowskiego 28

“Ćwiczenia z pamięci”

Opowiem i zaprezentuję moje metody pracy z pamięcią. Przeszłość jest dla mnie przestrzenią, do której wielokrotnie powracam w mikro- oraz makroskali. Szczególnie interesują mnie subiektywne narracje, które pozycjonują doświadczenie jednostki w kontekście społecznym. Moje metody pracy z przeszłością dotyczą zarówno własnych wspomnień jak i doświadczeń zbiorowych będących udziałem społeczeństwa, w którym żyję.


dr hab. Hubert Czerepok prof. AS (ur. 1973 w Słubicach). Absolwent PLSP im. A Kenara w Zakopanem, oraz poznańskiej ASP, gdzie studiował w pracowniach Izabeli Gustowskiej i Jana Berdyszaka.

Realizuje filmy, animacje, wykonuje filmy found footage, rysuje, maluje, tworzy obiekty i instalacje. Opracowuje projekty multimedialne oraz działa w przestrzeni publicznej. Jednym z tematów przez niego podejmowanych są relacje pomiędzy fikcją i prawdą historyczną, przy czym to nie fakty same w sobie interesują artystę najbardziej, ale sposób w jaki mutują i ulegają formalnym i semantycznym przekształceniom.

W latach 2002 – 2003 odbył studia podyplomowe w Jan van Eyck Academie w Maastricht w Holandii, a w latach 2004 – 2005 w Higher Institute for Fine Arts w Antwerpii w Belgii. 

Brał udział w wielu wystawach indywidualnych w kraju i za granicą, m.in. “Początek”, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie, „Historia i Utopia“, Galeria Arsenał w Białymstoku; „Lux Aeterna“ w Galerii Żak | Branicka w Berlinie; „Devil’s Island“ w La Criee Centre d’Art Contemporain w Rennes, Francja; 19 Biennale w Sydney “You Imagine What You Desire“, „Cultural Transference“ w EFA Project Space, The Elizabeth Foundation for The Art, Nowy Jork, USA; “Regres / Progres” w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.

Od wielu lat prowadzi warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży (m.in. w CSW Łaźnia w Gdańsku, Galerii Arsenał w Białymstoku, Centrum Sztuki Kronika w Bytomiu), w których podejmuje zagadnienia związane z artykulacją wolności, dekonstrukcją stereotypów.

Jego film fabularny “Czy króliki mają dusze?” pokazywany był w konkursie głównym pełnometrażowych debiutów fabularnych na 43 Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film.

Od 2014 prowadzi Pracownię Filmu Eksperymentalnego w Akademii Sztuki w Szczecinie.

  • Autor: Michał Jaborski
  • Opublikowano: 26.11.2024, 13:22
  • Ostatnia edycja: 04.12.2024, 13:41