Misją Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu jest podniesienie wrażliwości i świadomości studentów i późniejszych absolwentów w zakresie zagadnień artystycznych i projektowych (w tym projektowania architektonicznego) i ich istotnego wpływu na rozwój całych społeczeństw i ich dobrostan. Kierunek Architektura UAP przygotowuje studentów do twórczej i samodzielnej pracy nad kształtowaniem otoczenia człowieka w zakresie architektury i urbanistyki oraz dziedzin pokrewnych.
Wyjątkowość kształcenia na kierunku Architektury na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu polega na indywidualnym podejściu do każdego studenta i kładzeniu nacisku na rozwijanie jego twórczej wrażliwości. Sprzyja temu mały nabór, prowadzenie zajęć w niewielkich grupach metodą “mistrz-uczeń”, wykwalifikowana i zaangażowana w prowadzenie zajęć kadra. Uwaga zwracana jest na zachowanie szacunku dla różnorodności i otwartość na różne postawy artystyczne i projektowe. Podczas kształcenia na kierunku Architektury UAP kultywowana jest kilkudziesięcioletnia tradycja “otwartych pracowni”, jako miejsc spotkań studentów o różnych zainteresowaniach i wrażliwości; studiujących na różnych kierunkach i latach studiów. Stanowi to o innowacyjności kształcenia prowadzonego na kierunku Architektury UAP. Pozwala na czerpanie z doświadczeń i wrażliwości innych. Jest odpowiedzią na postulat interdyscyplinarności niezbędnej w stawianiu czoła wyzwaniom współczesności i problemom, przed którymi stoi dziś architektura.
Łączenie architektury z szeroko rozumianym designem i obszarem sztuki, przebywanie w środowisku artystycznym i humanistycznym oraz kontakt ze studentami i prowadzącymi z innych dziedzin, jest niepodważalną, codziennie praktykowaną na Uniwersytecie wartością, której bardzo dobre efekty widzimy już od dwóch dekad. Takie podejście poszerza horyzonty intelektualne absolwenta, sprzyja interakcji, pogłębia interdyscyplinarność niezbędną we współczesnym świecie, przez co zwiększa możliwości uprawiania zawodu. Łączenie obszaru nauk technicznych z obszarem sztuki w ramach kształcenia na kierunku Architektury na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu jest sytuacją unikatową na skalę całego kraju, czego bardzo dobre świadectwo widzimy co roku na przeglądach końcoworocznych, w trakcie obron dyplomów oraz niniejszej wystawy.
Do udziału w wystawie wybrane zostały najlepsze dyplomy inżynierskie i magisterskie obronione na kierunku architektury w latach 2023 i 2024. Na uwagę zasługuje duża rozpiętość tematyczna prac. Warto też wiedzieć, że prezentowane na wystawie plansze dyplomowe to tylko część pracy dyplomowej. W trakcie obron dyplomów prezentacji plansz towarzyszą także makiety, całościowa dokumentacja projektowa, prezentacja multimedialna. W przypadku prac magisterskich jest to również bardzo dogłębna analiza danego zjawiska ujęta w pracy teoretycznej. Widoczne jest ogromne zaangażowanie, wszechstronna wiedza i umiejętności, pasje dyplomantów i ich wrażliwość twórcza.
tytuł pracy: Silvertsunami – fala grozy czy nowych możliwości. Holistyczna diagnoza i rozwiązanie projektowe atrakcyjnego życia osób starszych – redefinicja domu seniora
promotor: prof. dr hab. inż. arch. Stanisław Sipiński
tytuł pracy: Produkcja przestrzeni a tworzenie miejsc do życia we współczesnych miastach. Tożsamość architektoniczna dzielnicy oraz jej wpływ na miejsca wspólne, na przykładzie adaptacji terenów postindustrialnych na poznańskiej Wildzie
promotor: dr hab. inż. arch. Elżbieta Raszeja
tytuł pracy: Przestrzeń wspólna. Zespół budynków wspierających zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży w Owińskach.
promotor: dr hab. inż. arch. Eugeniusz Skrzypczak
tytuł pracy: Zostaję – odchodzę. Koncepcja przestrzeni, dyskusji i edukacji o śmierci
promotor: dr inż. arch. Tomasz Piwiński
tytuł pracy: Razem i osobno. Samotność i izolacja w ośrodkach przygotowań olimpijskich. Projekt ośrodka sportu z domem dla sportowców
promotor: dr inż. arch. Tomasz Piwiński
tytuł pracy: Mieszkania rozwojowe. Kooperatywa mieszkaniowa przy ulicy Kościelnej w Poznaniu
promotor: dr hab. inż. arch. Eugeniusz Skrzypczak
tytuł pracy: Dom dla samotnych matek i kobiet w ciąży
promotor: inż. arch. Andrzej Kurzawski – wybitny twórca
tytuł pracy: Hotel butikowy na Śródce
promotor: inż. arch. Andrzej Kurzawski – wybitny twórca
tytuł pracy: Siedlisko agroturystyczne w Puszczy Pyzdrskiej
promotor: inż. arch. Tomasz Osięgłowski – wybitny twórca
tytuł pracy: Centrum Spotkań na Osiedlu Kopernika w Poznaniu
promotor: inż. arch. Tomasz Osięgłowski – wybitny twórca
Wszystkim autorom prac i ich promotorom serdecznie gratulujemy i życzymy jeszcze wielu znaczących dokonań twórczych na ich ścieżkach zawodowych i wielu kolejnych sukcesów!
Agnieszka Meller-Kawa
wraz z Radą Programową Kierunku Architektura UAP