Teatralny Golęcin zaprasza w VI 2024

ul. Golęcińska 9

wstęp bezpłatny

prosimy o rezerwacje: 501776630, asocjacja2006@gmail.com

• 21 VI godz. 18.00 spektakl „Touch me” Magdalena Wolak UAP/ Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie – Wydział Teatru Tańca w Bytomiu
  • 22 VI godz. 21.00 pokaz przedpremierowy „Zwierzostan” Krzysztof Cicheński //Artystyczny Kolektyw Trema (UAP)
  • 27 VI godz. 19.00 spektakl Sen(s) Teatr Dopamina
  • 28 VI godz. 19.00 spektakl Sen(s) Teatr Dopamina

„Touch me” Magdalena Wolak UAP/ Wydział Teatru Tańca Bytom AST Kraków

spektakl  21 VI g. 18.00

choreografia i idea spektaklu: Angelika Bosacka, Eliza Bilska, Nadine Gregor

scenografia i kostiumy: Magdalena Wolak

muzyka: Filip Wydma

światła: Krzysztof Urban

Spektakl inspirowany zmysłem dotyku. Zwracamy uwagę na jego rodzaje, przywracamy mu ważność i prowadzimy dialog o “zakazanym” zmyśle, który w dzisiejszym digitalowym świecie jest odsuwany coraz częściej na bok. Połączenie technologii, natury i sztuki tworzy doświadczenie audiowizualne, gdzie każda interakcja tancerek staje się impulsem do tworzenia muzyki. Spektakl może zachęcić  do zobrazowania sobie energii dotyku i przyjrzenia się swoim bliskim relacjom z innej perspektywy. Chcemy odsłonić ukryte schematy dotykowe, którymi jako ludzie się posługujemy. Wydarzenie powstało we współpracy studentów dwóch różnych obszarów sztuki. Bezpośrednią inspiracją w procesie twórczym była idea dyplomu scenograficznego (koncepcja i projekt) z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, przygotowana pod kierunkiem prof. Piotra Tetlaka. Choreografię i ideę spektaklu opracowali studenci Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie – Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu (opieka artystyczna – dr Sylwia Hefczyńska–Lewandowska i Natalia Myczewska absolwentka WTT). Kostiumy powstały pod kierunkiem prof. Sławomiry Chorążyczewskiej w Pracowni Ubioru Unikatowego UAP.

„Zwierzostan” Krzysztof Cicheński i Artystyczny Kolektyw Trema

22 VI g. 21.00  pokaz przedpremierowy

koncepcja, muzyka, opieka reżyserska – Krzysztof Cicheński

scenografia, performance – Artystyczny Kolektyw Trema (Koło Naukowe Scenografii UAP) w składzie:

Kseniya Dubiashchuk, Rozalia Schwarz, Maksymilian Kaczmarek, Aleksandra Sornek, Faustyna Stark, Maria Próchnicka, Julia Grucza, Justyna Wiśniewska, Patrycja Dramińska, Maria Klewiado, Paulina Ratajczyk, Aniela Jankowska, Basia Kochanowska, Maja Sawicka, Anna Krajewska

Światło: Krzysztof Urban

Punktem wyjścia i inspiracją dla naszych poszukiwań stało się malarstwo i twórczość literacka Leonory Carrington – jej surrealistyczne wizje, w których ludzkość w magiczny sposób współistnieje z naturą, a to, co w rzeczywistości wydaje się absurdalne i niemożliwe, przybiera formę urzekającej, bardziej realnej niż baśniowej, codzienności. Ponadto artystka wierzyła, że kobieca siła, egzorcyzmująca świat z przemocy, może uchronić nas przed katastrofą – także ekologiczną. Dlatego chcemy zaprosić publiczność do wspólnego doświadczania, przeżywania i świętowania związku człowieka z naturą; spędzić trochę czasu w efemerycznej, utopijnej iluzji nowej/odwiecznej wspólnoty, która może jednak realnie wpłynąć na naszą postawę wobec środowiska. W osobliwych i groteskowych formach plastycznych oraz abstrakcyjnych, rytualnych działaniach, nad którymi pracujemy, dostrzegamy potencjał intuicyjnego, zmysłowego i emocjonalnego otwarcia na wciąż nieznaną, nieskończenie odnawialną i uniwersalną, życiodajną energię.Grupa Trema powstała w ramach działalności Koła Naukowego Antrakt. Naszym celem jest kolektywna praca nad widowiskiem plenerowym, łączącym sztuki wizualne, działania performatywne i zaangażowanie społeczne oparte na afirmacji, empatii i trosce.

Sen(s) Teatr Dopamina

pokaz 17,18 VI g.19.00

tekst i reżyseria – Malina/Sylwia Marciniuk

muzyka – Daniel Sobczak,

światła – Karolina Kowal

zespół:

27 czerwca: Michał Breś, Bartek Lewinski, Aniela Gierdal, Anna Goel, Mamerta Strugala, Antonina Róża Korytowska, Natalia Sasała, Adelajda Haase, Weronika Kątna, Weronika Ratajczak, Anna Kniaziewa

28 czerwca: Aneta Sucharska, Anna Dymna, Weronika Rozenfeld, Weronika Lewanowska, Pola Reisner, Maria Krawczyk, Martyna Michna, Tini Martina, Michał Breś, Bartek Lewinski

Spektakl powstał na podstawie historii dotyczących śnienia osób z zespołu aktorskiego Teatru Dopamina oraz przy wykorzystaniu polskiej poezji surrealistycznej opracowanej przez reżyserkę.

Wchodząc na miejsce na widowni decydujesz się na wejście do świata snu, w którym nie zawsze dzieją się rzeczy sensowne. Spodziewaj się załamania czasu i przestrzeni, braku orientacji pomiędzy oniryczną fikcją, a tym, co autentyczne. Granice między jawą, a snem zacierają się. Czy to, co widać i słychać jest prawdziwe? Zapraszamy do wspólnego snu, w którym będziesz jednocześnie współtwórcą tej nieprzewidywalnej rzeczywistości. Tutaj każdy może być kim chce, a raczej tym kogo/co sobie wyobrazi. Ale uwaga! Wyobraźnię trzeba umieć trzymać na wodzy, inaczej historia przerodzi się w coś nie do opanowania.

W jednej chwili będziesz na plaży Clauda Moneta, w drugiej już w przypadkowo wylosowanej przez twój umysł scenie z dzieciństwa. Jeszcze nie zdążysz obrócić się na drugi bok, a twoje nogi będą tańczyły walca na balu wiedeńskim, ziewniesz – już przeniesiesz się w głąb ciemnego lasu, gdzie poczujesz się jak bohater baśni braci Grimm, mając okazję poznać dzikie zwierzęta i ich mroczne historie. Być może podczas snu doświadczysz czegoś niezwykłego, nie dającego się opisać słowami – skontaktujesz się z kimś bliskim spoza ziemskiego świata, doznasz tajemniczej obecności, która finalnie okaże się jedynie podmuchem wiatru, wyczuwalnym jedynie na twojej skórze? Prawdopodobnie spotkasz także surrealistyczne stwory, przypominające te z obrazów Salvadora Dali oraz bohaterów ze wschodnich filmów akcji, którzy niekoniecznie będą chcieli się bić.

• Autor: Michał Jaborski
  • Opublikowano: 18.06.2024, 14:52