Przejdź do treści

Sebastian Cichocki | Meitheal. Wykład o rzeczach, które robimy ze sztuką

24.05 godz. 14:00

Kino Intermediów (Budynek C UAP, Plac Wielkopolski 9, sala 204)

Katedra Intermediów UAP serdecznie zaprasza na wykład otwarty Sebastiana Cichockiego „Meitheal. Wykład o rzeczach, które robimy ze sztuką.”Spotkanie odbędzie się 24.05 o godz. 14:00 w Kinie Intermediów (Budynek C UAP, Plac Wielkopolski 9, sala 204).

Wykład inspirowany jest irlandzką tradycją meitheal, wspólnotowego zarządzenia czasem i pracą na roli w społecznościach wiejskich, w odniesieniu do możliwej reorganizacji świata sztuki. Mimo pozornej elastyczności i inkluzywności, artystyczny system jest zorganizowany według surowych XIX-wiecznych regulaminów. Można założyć, że ten złożony aparat ma funkcję przede wszystkim dyscyplinującą: polega na izolowaniu sztuki od nie-sztuki. Inne światy sztuki są jednak możliwe, co więcej, istnieją one od dawna, zakamuflowane w innych systemach produkcji wiedzy i dyscyplinach. Wykład odwołuje się do pojęć ze świata rolnictwa i ekologii, oraz twórczości takich osób i kolektywów jak Orla Barry, ikkibawiKrrr, Peter Nadin, Deirdre O’Mahony, The Land, Andrea Zittel, Rory Pilgrim, Center for Land Use Interpretation czy Renzo Martens. Praktyki te nie są wyłącznie opowieścią o ziemi, są one w tej ziemi głęboko zakorzenione. Można, za Jerzym Ludwińskim, określić je jako formę “praktyki postartystycznej”. Nie nie-artystycznej czy anty-artystycznej, ale właśnie post- artystycznej, czyli wywodzącej się ze sztuki, karmiącej się jej tradycjami (dada, land art, arte povera, konceptualizm a nawet malarstwo pejzażowe) i pozostającej z nią w symbiotycznej relacji.


Sebastian Cichocki jest głównym kuratorem Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. W 2023 roku był kuratorem EVA International – Ireland's Biennial of Contemporary Art oraz pawilonu polskiego na Gwangju Biennale. Jest członkiem Biura Usług Postartystycznych. Interesuje się propagandą w sztuce XXI wieku. Zajmuje się praktykami artystycznymi, które wchodzą w relacje z aktywizmem klimatycznym, radykalną edukacją oraz rolnictwem.

  • Autor: Michał Jaborski
  • Opublikowano: 20.05.2024, 20:40
  • Ostatnia edycja: 20.05.2024, 20:40