Przejdź do treści

Polscy kuratorzy na London Design Biennale 2025

Ogłaszamy konkurs na projekt wystawy w Pawilonie Polskim.

Instytut Adama Mickiewicza już po raz czwarty organizuje konkurs otwarty na autorską koncepcję wystawy lub instalacji do prezentacji w Polskim Pawilonie podczas London Design Biennale. Temat tej edycji – „Surface Reflections” – to pytanie o to jak osobiste odkrycia 
i historie odbijają się w twórcach i ich projektach.

Eksperymenty i odkrycia.

“Nasze „Surface Reflections” uwzględniają odcienie ludzkich doświadczeń. (…) Starsza 
i dziecięca wersja nas samych czerpią z tej samej studni. – mówi Samuel Ross, dyrektor artystyczny tegorocznej edycji London Design Biennale. Tworzy zaangażowaną społecznie modę pod szyldem A-COLD-Wall i unikalny program grantowy Black British Artists Grants Programme.  Współpracuje z takimi markami jak Apple, LVMH i Nike. Liczy na to, że Biennale będzie przebiegać w duchu eksperymentu dążącego do zatarcia granic między designem 
a sztuką”

Jakich projektów szukamy?

Szukamy nowoczesnych, interaktywnych projektów i doświadczonych kuratorów lub zespołów kuratorskich poruszających się swobodnie między designem, architekturą 
i sztuką, także na scenie międzynarodowej – mówi Olga Wysocka, dyrektor IAM – London Design Biennale to międzynarodowa przestrzeń wymiany najbardziej innowacyjnych projektów i wizji przyszłości. 

Koncepcja pawilonu powinna w oryginalny sposób popularyzować polską myśli projektową 
i być twórczą interpretacją tematu London Design Biennale.  Uwzględnienie w projekcie obu tych perspektyw będzie istotnym kryterium oceny prac konkursowych, której dokona międzynarodowe jury w składzie: Victoria Broackes (Dyrektorka London Design Biennale), Ivan Blasi (kurator nagrody im. Miesa van der Rohego), Anja Radović (Dyrektor Programowa Biennale Designu w Lublanie), Iwo Zmyślony (antropolog designu i wykładowca), Aleksandra Kędziorek (historyczka sztuki, kuratorka, redaktorka) i przedstawiciel Instytutu Adama Mickiewicza.

Projekty konkursowe należy zgłaszać do 15 lipca 2024 roku do godz. 16:00. 

Konsultacje ze zwycięzcą London Design Biennale 2023

Nagroda dla „Poetics of Necessity” podczas poprzedniej edycji London Design Biennale, było ogromnym sukcesem polskich kuratorów – Michała Sikorskiego i Zofii Jaworowskiej i artysty Petro Valdimirova.  Zbiór 1200 okien, które miały posłużyć do odbudowy domów zburzonych podczas wojny w Ukrainie, wywołał ogromne poruszenie.  O wystawie było głośno – napisano o niej w ponad 60 artykułach prasowych, w tym w Wallpaper*, Design Week  i ArchDaily, a wywiady z kuratorami ukazały się w prestiżowym Monocle i Reuters. Michał Sikorski – współtwórca wystawy, poprowadzi we wtorek, 11 czerwca o godz. 16:30 spotkanie konsultacyjne on-line dla kuratorów zainteresowanych udziałem w tegorocznym konkursie. Zapisy na spotkanie na adres: konkursldb@iam.pl do 10 czerwca do godz. 15:00. 

O szczegółach będziemy informować na stronie iam.pl i w social mediach.

Regulamin i terminy

Projekty konkursowe należy zgłaszać do 15 lipca 2024 roku do godz. 16:00 w siedzibie Instytutu Adama Mickiewicza (ul. Mokotowska 25, 00-560 Warszawa). Pełne warunki i zasady uczestnictwa w konkursie zawarte są w Regulaminie Konkursu, który dostępny jest na stronie internetowej Instytutu Adama Mickiewicza (https://iam.pl/pl/konkursldb25). 

Prezentacja wyłonionej w drodze konkursu wystawy/instalacji na londyńskim Biennale odbędzie się w dniach 5-29 czerwca 2025 roku. Dodatkowych informacji udzielamy pod adresem mailowym konkursldb@iam.pl.

Organizatorem konkursu jest Instytut Adama Mickiewicza. Partnerami konkursu są: Gdynia Design Days i Łódź Design Festival.

  • Autor: Michał Jaborski
  • Opublikowano: 21.05.2024, 11:34
  • Ostatnia edycja: 21.05.2024, 11:34