Prof. Maciej Kurak został nowym rektorem Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu

Fot. K. Szymkowiak

Prof. dr hab. Maciej Kurak, obecny prorektor ds. naukowo-artystycznych Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, został 8 kwietnia br. rektorem UAP na kadencję 2024-2028. W głosowaniu 37. osobowego Kolegium Elektorów wygrał z kontrkandydatem, dr. hab. Mikołajem Polińskim, prof. UAP z Wydziału Malarstwa i Rysunku, uzyskując 30 głosów „za” jego kandydaturą.

Prof. Maciej Kurak (ur. 15 kwietnia 1972 r.) jest rzeźbiarzem i autorem instalacji. W latach 1993-98 studiował na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, gdzie otrzymał dyplom w zakresie grafiki warsztatowej (dyplom z wyróżnieniem). W 2003 r. obronił doktorat z grafiki warsztatowej. W 2019 r. otrzymał tytuł profesora w dyscyplinie sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki. Prowadzi II Pracownię Grafiki – Druk Płaski – Grafika Cyfrowa | Serigrafia na Wydziale Grafiki i Komunikacji Wizualnej.

Znany jest głównie dzięki swym instalacjom site-specific, zaskakujących, niekiedy iluzjonistycznych aranżacji przestrzennych, często tworzonych w przestrzeni miejskiej. Członek grupy Wunderteam, Grupy 404 i projektu „Galeria Niewielka”. Od wielu lat realizuje działania w przestrzeni zarówno prywatnej, jak i publicznej. Jest autorem wielu realizacji artystycznych w kraju i za granicą.

Otrzymał główną nagrodę Deutsche Banku w konkursie Spojrzenia, organizowanym przez galerię Zachęta w Warszawie na najciekawszego artystę młodego pokolenia w 2005 roku, w 2007 r. znalazł się w trójce oficjalnie nominowanych do Paszportów Polityki w kategorii sztuki wizualne, otrzymał nagrodę „za twórczy dyskurs z architekturą i doskonałe łączenie ironicznych form z ważkimi społecznymi treściami”.

źródło: Perspektywy

• Opublikowano: 15.04.2024, 10:00