Zapraszamy na wykład gościnny Agnieszki Rayzacher, kuratorki i promotorki polskich osób artystycznych, prowadzącej w Warszawie galerię lokal_30, która prezentuje prace m.in. Natalii LL, Jolanty Marcolli, Zuzanny Janin i Karoliny Breguły.
Bardzo lubię wycieczki. Ale też bardzo lubię być w domu. Pewnie nie ma w tym nic wyjątkowego. W moim przypadku odnosi się to również do moich doświadczeń kuratorskich. Jestem zakorzeniona – od blisko dziewiętnastu lat prowadzę w Warszawie lokal_30. W tym miejscu będącym mini instytucją i galerią zarazem realizuję pomysły na wystawy i inne przedsięwzięcia przede wszystkim z pola, w którym sztuki wizualne spotykają się z feminizmami i emancypacją. I jeszcze mi się nie znudziło, wręcz przeciwnie. Jestem zakorzeniona, pewnie wygodnicka. Jednak zew włóczęgi każe mi od czasu do czasu poszukać innych miejsc, gdzie mogłabym spróbować coś zasiać, więc się włóczę, a potem z radością wracam, żeby pielęgnować lokalny i lokalowy ogródek.
Opowiem o „kuratorstwie usytuowanym”, gdzie osobista perspektywa i relacja pozwala przedstawiać swoje wizje i pomysły „od środka”, subiektywnie, zachowując kontakt z rzeczywistością i odbiorczyniami/odbiorcami. Podzielę się też moimi wątpliwościami dotyczącymi słowa „kurator” i opowieścią o kilku zrealizowanych wystawach oraz o tym, co planuję na najbliższe miesiące.