Marian Stępak | Performans jako środek artystycznego wyrazu

ul. 23 Lutego 20

Organizacja: Wydział Malarstwa i Rysunku UAP

Marian Stępak

Urodzony 1957 r. w Koronowie, ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy, studia odbył na Wydziale Sztuk Pięknych UMK, uzyskując dyplom w pracowni malarstwa prof. Stanisława Borysowskiego w 1983 roku, rok później został asystentem w tejże pracowni. Od 1995 roku pracuje w Katedrze Intermediów na macierzystym wydziale, prowadząc zajęcia z performansu, sztuki obiektu i instalacji. Kwalifikacje I i II stopnia uzyskał w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W 2017 roku uzyskał tytuł profesora sztuki. W latach 1991 – 1996 pracował również w prywatnej Wyższej Szkole Sztuki Stosowanej Schola Posnaniensis w Poznaniu. W 1991 roku zainicjował działalność galerii Nad Wisłą, która funkcjonuje do chwili obecnej, jednoosobowo zorganizował w niej ponad 150 wystaw, w tym również prac pracowników i studentów Wydziału Sztuk Pięknych UMK. W 1992 roku został współzałożycielem Fundacji Praktyk Artystycznych „i…”, która m.in. zorganizowała kilkanaście dużych wystaw, tj.: Ogólnopolskie Spotkania Twórców. W 2007 roku zainicjował działalność Festiwalu Performance „Koło Czasu”. Za tego typu działalność został uhonorowany odznaką Zasłużonego Działacza Kultury, przyznaną przez Ministra Kultury RP. Od 1994 roku jest konsultantem Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci w Warszawie, promującego młode talenty z Polski. Marian Stępak jest autorem ponad 50 wystaw indywidualnych w kraju i zagranicą; m.in.: Galeria Miejska Arsenał, galeria ON, Poznań; Galeria Otwarta Pracownia, Kraków; galeria Dziekanka, Galeria Działań, Galeria Krytyków Pokaz, Warszawa; Galeria Bielska BWA, Bielsko–Biała; Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej, Słupsk; BWA, Kielce; Galeria W Pasażu, Galeria X, Galeria Zamek, Wrocław; Instytut Polski, Rzym; Muzeum Ziemi Prudnickiej, Prudnik; Muzeum Papiernictwa, Duszniki Zdrój; Galeria BWA, Olsztyn; Galeria Wozownia, Toruń; galeria Wieża Ciśnień, Galeria Autorska. Galeria Wspólna, Bydgoszcz; Galeria Atelier du Nord, Fribourg, Szwajcaria. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą; m.in. w: Kassel, Wiedniu, Budapeszcie, Rzymie, Brnie, Bruay la Buisierre, Sztokholmie, Warszawie, Łodzi, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, Szczecinie, Bydgoszczy, Toruniu, Legnicy i Orońsku.

• Opublikowano: 05.03.2024, 21:25
  • Ostatnia edycja: 19.03.2024, 10:20