Konkurs „Zabytki na ulice!” NIKZ i AMS

Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków ogłasza konkurs na plakat! Okazją jest Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków, a inicjatywę kierujemy do wszystkich pełnoletnich osób – zarówno profesjonalnych grafików, jak i amatorów.

Celem konkursu jest stworzenie plakatu, który będzie zachęcał do zwrócenia uwagi na to, jak istotne dla poczucia wspólnotowości są zabytki lokalne. Chcemy pokazać, że to nie tylko zamki i pałace widywane na fotografiach czy w filmach, często oddalone o dziesiątki, setki kilometrów, ale także kamienice, mosty, parki, które codziennie mijamy w drodze do pracy lub szkoły.

Plakat może być wykonany w dowolną techniką, a prace należy przesyłać za pomocą formularza zgłoszeniowego (nikz.pl/aktualnosc/zabytki-na-ulice/do 31 marca 2024 roku.

Zgłoszenia będą oceniane przez jury, w którego skład wchodzą:

• Michał Laszczkowski, Dyrektor NIKZ;
  • Maciej Graczyński, Wiceprezes Zarządu firmy AMS;
  • Bożena Pysiewicz, Kuratorka Muzeum Plakatu w Wilanowie, Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie;
  • Patryk Mogilnicki, ilustrator i rysownik
  • Anna Wieluńska, typografka, kierowniczka pracowni projektowania krojów pisma na warszawskiej ASP.
  • Anna Nowokuńska-Maksymiuk – architektka, projektantka systemów informacji wizualnej, członkini zarządu STGU

Dla laureatów przewidujemy nagrody pieniężne:

• I miejsce: 5 000 zł
  •     II miejsce: 3 000 zł
  •     III miejsce: 2 000 zł

Praca laureata I miejsca będzie prezentowana na nośnikach reklamowych AMS w sześciu największych miastach w Polsce.

– Pokazując zabytki ważne dla lokalnych społeczności, wspólnie ze Stowarzyszeniem Twórców Grafiki Użytkowej i firmą AMS, chcemy zwrócić uwagę na ich piękno i przede wszystkim dać im należne miejsce w szerokiej świadomości. Niestety, często pozostają one niezauważone, a zależy nam, by ludzie byli dumni ze swojego dziedzictwa. Wyprowadźmy lokalne zabytki na ulice największych miast! –  mówi dyrektor NIKZ, dr Michał Laszczkowski.

Szczegóły na stronie: nikz.pl/aktualnosc/zabytki-na-ulice/

Harmonogram konkursu

• 15.03 – ogłoszenie konkursu
  • 31.03 – zakończenie naboru prac