Przejdź do treści

Joanna Leśnierowska | Czy do tańca potrzebne jest ciało? Czyli wprowadzenie do zagadnienia poszerzonej choreografii 

17.04.2024, godz. 18.00
Atrium UAP, ul. 23 Lutego 20

Wykład z cyklu Uniwersyteckich Wykładów Otwartych, których kuratorem jest prof. Stefan Ficner.

Taniec jaki znamy, będzie już wkrótce, a może i już jest, martwy! – radykalnie proklamował niemal dekadę temu konceptualny choreograf Mårten Spanberg wraz z redaktorami 4 tomu  „The Swedish Dance History”.   Jednak przyszłość, bardziej niż kiedykolwiek, należy do choreografii! ale tylko wtedy, gdy uzna ona swój potencjał w swej rozszerzonej formie. Bowiem jednoznaczna definicja choreografii nieustannie wymyka się pochwyceniu. Jeśli odwołamy się do źródłosłowu i spojrzymy na „choreo-grafię” jak na „ruchu-pisanie”  i jednocześnie: ” ruchem-pisanie” i jeśli zgodzimy się, że jedyną dziś możliwą do zaakceptowania definicją choreografii jest po prostu organizacja ruchu w czasie i przestrzeni, to otwiera się przed nami nieograniczona przestrzeń dla działań obejmujących i nieustannie rozwijających praktyki dalekie od tradycyjnie rozumianego tańca. Prosto w stronę animowania i komponowania nie tylko wszelkich (żywych i nieożywionych) ciał, ale także obrazów, słów, dźwięków, a nawet wspomnień, idei i ideologii….  

Joanna Leśnierowska
Ona / jej

Kuratorka choreografii i dramaturżka wizualna; była jedną z pierwszych osób profesjonalnie piszących o współczesnym tańcu i choreografii publikując w czołowych polskich czasopismach teatralnych („Didaskalia”, „Teatr”), a także poza Polską. Wykładała gościnnie w uniwersytetach w Poznaniu i Krakowie. W latach 2004-2020 w ramach fundacji Art Stations, stworzyła i prowadziła pierwszy w Polsce program rozwoju choreografii Stary Browar Nowy Taniec (www.artstationsfoundation.pl). Od 2 lat jako niezależna kuratorka współpracuje z wieloma instytucjami w kraju i za granicą (m.in. z Muzeum Narodowym i Warszawskim Obserwatorium Kultury, biennale sztuki landartu Art Safiental 2024 czy uniwersytetami sztuki w Zurychu/Zhdk i w Bern/HKB).
Od 2003 roku, równolegle do pracy kuratorskiej, Joanna nieprzerwanie rozwija praktykę jako dramaturg wizualny, choreograf i kompozytor światła i przestrzeni – w pracach własnych oraz innych polskich i międzynarodowych artystów. Jej najnowsza produkcja będzie miała premierę w Krakowie w ramach otwarcia Krakowskiego Festiwalu Tańca (03.08).

www.lesnierowska.com 

Begüm Erciyas .Ballroom / pic by Jenny Beter
  • Autor: Michał Jaborski
  • Opublikowano: 27.03.2024, 15:23
  • Ostatnia edycja: 15.04.2024, 13:58