Franz John | Light on Earth

Wykład otwarty (ATRIUM)
21.03.2024 / czwartek, godz. 19.00

Warsztaty (Budynek B, sala 02)
20.03.2024 / środa

21.03.24 / czwartek
9.00 – 12.00 oraz 13.00 – 16.00

Transmisja online:

kurator: Marc Tobias Winterhagen

Wydarzenie odbywa się dzięki wsparciu Miasta Poznania w ramach programu Akademicki Poznań.

W swoich projektach artystycznych Franz John zajmuje się naturą i możliwościami jej medialnej reprezentacji. Jego prace łączą intensywne badania i analizy naukowe z żywymi, haptycznymi i użytecznymi instalacjami w przestrzeni publicznej. Od 2011 roku Franz John produkuje własne barwnikowe ogniwa słoneczne z pigmentów roślinnych, aby wykorzystać je jako zrównoważone źródło energii dla swoich prac artystycznych. Szczególną cechą tych barwnikowych ogniw słonecznych jest to, że ich fotosyntetyczne funkcjonalne komponenty reprezentują zrównoważoną i przyjazną dla środowiska technologię.

Po ukończeniu studiów z zakresu komunikacji wizualnej na Uniwersytecie w Würzburgu (1980) Franz John zajmował się fotografią bezkamerową, nowymi i starymi mediami na styku percepcji człowieka i maszyny. Odbył gościnne profesury i rezydencje artystyczne w San Francisco (Headlands Center for the Arts), Ohio State University, Paderborn University, University of Michigan, Künstlerdorf Schöppingen, Auckland University of Technology i Oldenburg University. Franz John otrzymał liczne stypendia artystyczne, w tym Künstlerdorf Schöppingen, ZF Kunststiftung we Friedrichshafen, Neustart Kultur, Stiftung Kunstfonds Bonn, Neustart Kultur, Kulturwerk der VG Bild-Kunst. Od 2011 roku Franz John zajmuje się produkcją barwnikowych ogniw słonecznych z pigmentów roślinnych.

After completing a degree in visual communication at the University of Würzburg (1980), Franz John pursued camera-free photography, new and old media at the interface between human and machine perception. He has held guest professorships and artist residencies in San Francisco (Headlands Center for the Arts), Ohio State University, Paderborn University, University of Michigan, Künstlerdorf Schöppingen, Auckland University of Technology and Oldenburg University. Franz John has received numerous art scholarships, including Künstlerdorf Schöppingen, ZF Kunststiftung in Friedrichshafen, Neustart Kultur, Stiftung Kunstfonds Bonn, Neustart Kultur, Kulturwerk der VG Bild-Kunst. Since 2011, Franz John has been involved in the production of dye solar cells from plant pigments.

• Opublikowano: 14.03.2024, 16:34
  • Ostatnia edycja: 19.03.2024, 13:00