Dr Andrzej Marzec | Jak wyobrazić sobie przyszłość? Zwrot spekulatywny w estetyce.

16.04, godz 18.00 ATRIUM UAP
Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.

Bud. B, ul. 23 Lutego 20

Wykład skupia się na zwrocie spekulatywnym oraz na jego światotwórczej roli – projekcie wyobrażania sobie przyszłości. Zastanowimy się wspólnie nad kształtem, rolą oraz wpływem najnowszych filozoficznych pojęć na zmianę rzeczywistości, wykorzystując kategorie prze!sądów Nicka Landa oraz metanoi Armena Avanessiana. Następnie odróżnimy od siebie fikcje postmodernistyczne od opowieści spekulatywnych, które stanowią dzisiaj niezbędny składnik myślenia realistycznego. Zapoznamy się z konkretnymi spekulatywnymi propozycjami: science fiction w ujęciu Donny Haraway i śmiałym projektem extro-science fiction Quentina Meillassoux. By na koniec odpowiedzieć sobie na pytanie – dlaczego opowieści, które posługują się spekulacją, wyrastają z przeczucia, że realistyczne myślenie musi być dziwne (Graham Harman) lub nawet magiczne (Federico Campagna)?

Dr Andrzej Marzec – filozof (adiunkt na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), krytyk filmowy, redaktor „Czasu Kultury”. Jego zainteresowania badawcze skupiają się wokół: spekulatywnego realizmu, ontologii zwróconej ku przedmiotom, humanistyki środowiskowej oraz współczesnego kina alternatywnego. Autor książek: „Widmontologia. Teoria filozoficzna i praktyka artystyczna ponowoczesności” (2015) oraz „Antropocień – filozofia i estetyka po końcu świata” (2021)

Organizacja – II Interdyscyplinarna Pracownia Rysunku UAP

• Autor: Michał Jaborski