17-25.02.2024, Poznań, Poland
Głównym elementem panelu wchodzącego w skład programu Performing Identity są seminaria i warsztaty prowadzone przez artystów/pedagogów/kuratorów reprezentujących trzy bloki tematyczne dotyczące cenzury i tożsamości:
Trzy powyższe bloki, będące ze sobą powiązane i wzajemnie na siebie wpływające, będą odpowiedzią na często ignorowany problem wolności w sztuce. Na pomijany problem wolności w sztuce. Na lekceważony problem wolności wypowiedzi w społeczeństwach, w których cenzura jest utajona.
Polska jest obecnie jednym z czołowych krajów Unii Europejskiej łamiących zasady demokracji, postrzegających kulturę przez pryzmat polityki, religii i zależności kulturowych. To co poprzednie rządy budowały przez 30 lat po wyjście z komunizmu przez ostanie 8 lat było systematycznie niszczone przez prawicowy rząd.
Od kwietnia 1990 roku w Polsce nie ma zinstytucjonalizowanej cenzury. Jednak nadal istnieje i nasila się w ostatnich latach, zwłaszcza w szkolnictwie artystycznym i humanistycznym, gdzie narzucanie pewnych „poprawnych” idei jest standardem. Znajduje to silne odzwierciedlenie w sztuce i edukacji artystycznej. Instytucje promujące kulturę są cenzurowane. To samo dotyczy mediów publicznych. Prawa człowieka są coraz częściej łamane. Artyści muszą niejednokrotnie mierzyć się z problemem ocenzurowania. Dotyczy to galerii, braku dostępu do otwartych festiwali (które funkcjonowały jeszcze kilka lat temu).
Sztuk współczesna, zwłaszcza performance, to jeden z tych obszarów, który zniknął z publicznych instytucji promujących sztukę i kulturę, w ciągu ostatnich ośmiu lat.
Warsztat będzie oparty na dyskusjach dotyczących zakresu wolności i jej ograniczeń funkcjonujących w wielu (nie tylko europejskich) krajach.