Przejdź do treści

Laureaci LOOSTRO 16. Jesiennego Salonu Sztuki

Celem konkursu LOOSTRO jest stworzenie przestrzeni do prezentacji twórczości młodych artystów wizualnych i zarazem wyłonienie nowych, dotąd nieznanych talentów. Do 16. edycji Jesiennego Salonu Sztuki wpłynęło prawie pół tysiąca zgłoszeń. Do wystawy pokonkursowej zakwalifikowano 80 prac. Na wernisażu w Biurze Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim pojawiło się kilkudziesięciu artystów.

Podczas wernisażu Artur Łakomiec – Wiceprezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego wraz z dyrektorką Justyna Lada oraz Przewodniczącym Jury Sebastianem Kustrą ogłosili i wręczyli nagrody i wyróżnienia konkursu.

16. Jesienny Salon Sztuki, który przybrał nazwę LOOSTO i w tym roku przeszedł prawdziwą metamorfozę, ma się bardzo dobrze. Nowa formuła otwarta na młodych twórców wydaje się być właściwie obranym kierunkiem przez ostrowieckie Biuro Wystaw Artystycznych. Świadczy o tym wystawa pokonkursowa, która jest bardzo różnorodna, a choć dominuje malarstwo, to uwagę przykuwają inne formy artystycznego wyrazu. Potwierdzeniem tej tezy jest praca ,,Tors” Anny Myszkowiak, za którą autorka sięgnęła po GRAND PRIX.

Za odwagę i wyobraźnię w badaniu granic ludzkiego ciała, doskonałe wyczucie materiału, zetknięcie delikatnej materii z ważkimi tematami z jakimi boryka się współczesny człowiek w kontekście wielorakich tożsamości oraz za szczególną wrażliwość na kruchość i przemijalność.

Laureatka GRAND PRIX Anna Myszkowiak to studentka Wydziału Rzeźby na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Pracuje w wielu mediach artystycznych, takich jak tkanina artystyczna, wosk, żywica, drewno, ceramika, metal i papier. Anna Myszkowiak tworzy rzeźby i rysunki wynikające z potrzeby uzewnętrznienia. Często odnosi się do atopowego zapalenia skóry, z którym żyje; do bycia uwięzionym w ciele lub umyśle; do problematyki choroby w ogóle. Lubi wywoływać w swoich pracach ambiwalentne uczucia i coraz bardziej interesuje się sztuką partycypacyjną. „Tors” to tylko jedna z odsłon serii autorki „Kształt umiłowany przez życie”. Co ciekawe praca jest wykonana z papieru do pieczenia.

II miejsce: Emil Bucki za ,,Korowód”, III miejsce: Julia Szczerbowska za ,,Autoportret w robaku”.

Wyróżnienie magazynu Art Monitor: Tomek Paszkowicz za ,,Nie mam czasu”, wyróżnienie FRSK Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Kreatywnego: Sabina Kałuża za ,,Mirror”, wyróżnienie Van Rij Gallery Helena Stiasny za „Harpia”, wyróżnienie hotelu Bristol Art & Medical Spa: Dominika Walczak za ,,Twosome”, wyróżnienia BWA Ostrowiec otrzymały: Nikita Krzyżanowska, Kinga Burek – Domżalska oraz Zuzanny Szary.

Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym!

Za ostrowiecka.pl i bwa.ostrowiec.pl

  • Autor: Michał Jaborski
  • Opublikowano: 22.12.2023, 11:58
  • Ostatnia edycja: 28.12.2023, 12:33