Przejdź do treści

Volha Arkhipava | Abstrakcjonizm w sztuce białoruskiej 

28.11.2023, g. 16:30

Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu

sala 02, Bud. B, ul. 23 Lutego 20

Wykład będzie poświęcony abstrakcjonizmowi i temu, jak ten nurt przejawiał się w twórczości różnych pokoleń artystów na przestrzeni XX wieku. Na Białorusi sztuka niefiguratywna, jej rozwój i historia ma kilka ważnych etapów. Podczas wykładu spróbujemy przeanalizować różne światopoglądy w rozumieniu „abstrakcji” i jej wykorzystania w sztukach wizualnych i konceptualnych.

Wykład prowadzony w języku rosyjskim tłumaczony na język polski 


Volha Arkhipava – krytyczka sztuki i kulturoznawczyni z Białorusi. Studiowała na Białoruskim Państwowym Uniwersytecie Kultury na kierunku „Kulturologia”. Od 1998 do 2022 pracowała w Narodowym Muzeum Sztuki Republiki Białorusi jako pracownik naukowy białoruskiego działu sztuki XX-XXI wieku. W 2020 roku była członkinią grupy inicjatywnej w siedzibie kampanii Wiktora Babaryki. Główne tematy naukowe: stowarzyszenia artystyczne Białorusi; awangarda białoruska lat 80. i 90. (autorka portalu belavangard.by w latach 2012–2015, przygotowanie materiałów do portalu kalektar.org); abstrakcjonizm białoruski; projekt „Wszechświat Józefa Drozdowicza”, studiowała biografie artystów XX wieku i ich prace, była kuratorem ponad 50 wystaw w Narodowym Muzeum Sztuki Republiki Białorusi. Rezydentka UAP w ramach projektu PerspAKTIV. 

**********

Projekt PerspAKTIV realizowany jest we współpracy z RAZAM, Ambasadą Kultury oraz Galerią Miejską Arsenał przy wsparciu finansowym Niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. 

The project PerspAKTIV is implemented in cooperation with RAZAM, Ambasada Kultury and Galeria Miejska Arsenał with financial support of the German Federal Foreign Office.

  • Autor: Piotr Grzywacz
  • Opublikowano: 24.11.2023, 22:39
  • Ostatnia edycja: 24.11.2023, 22:39