Przejdź do treści

Sztuka Projektowania w Świecie Hermès: Jan Bajtlik w Dialogu | Prowadzący Maks Berh

29.11.2023, godz. 17:00

Porsche Art Corner, Al. Marcinkowskiego 28 (IV piętro Kamienicy)

Jan Bajtlik – polski artysta multidyscyplinarny, zajmujący się przede wszystkim malarstwem, rysunkiem i projektowaniem.

Bajtlika fascynują początki kultury wizualnej w Europie, zwłaszcza dziedzictwo starożytności czy początki pisma. W swoich projektach często odwołuje się do sztuki antycznej, tworząc dialog między teraźniejszością a doświadczeniem przeszłości. Interesuje się również kaligrafią i estetyką Dalekiego Wschodu, ze szczególnym uwzględnieniem estetyki japońskiej. Mimo wykorzystania tradycyjnych mediów artysta posługuje się nowoczesnymi środkami wyrazu. W swoich projektach inspiruje się również estetyką związaną z projektowaniem graficznym i sztuką plakatu.
Od 2016 roku współpracuje z domem mody Hermés projektując chusty, tkaniny artystyczne, biżuterię ceramikę. Jest także autorem scenografii witryn butiku Hermésa w Warszawie, w Dubaju i oprawy graficznej wydarzenia Hermés Fantasy Funfair (Dubaj). W 2021 i 2022 roku we współpracy z Hermésem stworzył świąteczną międzynarodową kampanię promującą perfumy i linię kosmetyków. Współpracował także z marką Swatch, tworząc autorską wersję Swatch x You, czy z francuską firmą Bensimon. W 2023 roku stworzył okładkę polskiej edycji magazynu „Vogue”, zainspirowaną Anją Rubik. We współpracy z Dover Street Market Ginza zrealizował malarski performance, podczas którego, w centrum Tokio, powstały portrety przechodniów i osób odwiedzających wydarzenie.
Jest także autorem ilustracji m.in. dla „The New York Times”, „Time Magazine”, „Courrier International” i Google. Artysta jest laureatem licznych nagród w konkursach, w tym m.in: wyróżnienie Bologna Ragazzi Award (2015), srebrnego medalu na 10. i brązowego medalu na 12. Międzynarodowym Triennale Plakatu w Toyamie (Japonia). Bajtlik jest także autorem książek. Książka „Auto” zilustrowana przez artystę znalazła się na liście najlepiej ilustrowanej książki dla dzieci New York Timesa 2018. Książki stworzone przez Bajtlika ukazały się w międzynarodowych wydawnictwach, m.in.: Tate Publishing, Walker Books, Candlewick Press, Corraini Edizioni, Les Grandes Personnes, La Joie de lire, Moritz Verlag.
Prace Jana Bajtlika znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce, Niemczech, Francji, Szwajcarii, Włoszech, Danii, Anglii i Stanach Zjednoczonych.

  • Autor: Piotr Grzywacz
  • Opublikowano: 27.11.2023, 02:05
  • Ostatnia edycja: 28.11.2023, 18:36