Przejdź do treści

VII Przegląd Filmów o Tematyce Żydowskiej – pokazy w Atrium UAP

Serdecznie zapraszamy do Atrium UAP na pokaz filmów krótkometrażowych w ramach VII Przeglądu Filmów o Tematyce Żydowskiej

22 października 2023 (niedziela) godzina 18.00 Pokaz krótkich metraży
Atrium Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu
Al. Marcinkowskiego 29

W programie:

 • „Kim jest Jehudi?”, USA 1942, 2:49
  Pozornie lekkie i humorystyczne, lecz dziś dość problematyczne „soundie” – wstydliwe świadectwo „ludowego” antysemityzmu z amerykańskiej kultury popularnej czasów II wojny światowej.
 • „Noc w ogrodzie”, reż. Marshall Curry, USA 2017, 7:09
  Kilka miesięcy przed wybuchem II wojny światowej, 20 tys. Amerykanów zebrało się na nowojorskim Madison Square Garden, aby świętować rozwój nazizmu. Niesławny więc stał się wydarzeniem wypartym z historii Stanów Zjednoczonych. „Noc w ogrodzie” to dokument złożony w całości z materiałów archiwalnych zarejestrowanych tamtej nocy, który przenosi nas w czasie do wywołującego ciarki zgromadzeniu, ukazując siłę demagogii i antysemityzmu w USA.
 • „Widmo pamięci. Opowieść mamy”, reż. Claudia Kunin, USA 2014, 23:17 [3D]
  Artystka wizualna Claudia Kunin, specjalizująca się w ożywianiu starych fotografii i przetwarzaniu ich do formy stereoskopowej, w „Widmie pamięci” sięga do archiwów rodzinnych. Opowiada o historii prywatnej – II wojny światowej widzianej oczami jej mamy. Przebywając w Niemczech, młoda żydowska dziewczyna próbuje ukryć swoją tożsamość i uniknąć trafienia do obozu zagłady. Ten niecodzienny film stereoskopowy powstał w całości w oparciu o zdjęcia i dokumenty.
 • „Tutaj i wtedy o zmierzchu”, reż. Anton Varga, Adriana Molenda, Polska 2022, 24:19
  Praca filmowa o jeziorze Rusałka została zrealizowana nad tym sztucznym zbiornikiem latem 2022 roku przez duet artystów wizualnych. Varga i Molenda sięgnęli po model kamery wyprodukowanej w drugiej połowie lat 30. i używanej w latach 40. XX wieku – a więc w okresie funkcjonowania kinematografii III Rzeszy. Ich dzieło było po raz pierwszy zaprezentowane w ramach wystawy „Tutaj i wtedy o zmierzchu” w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu (styczeń-marzec 2023).

VII Przegląd Filmów o Tematyce Żydowskiej odbywać będzie się w dniach 22-26 października w różnych lokalizacjach w Poznaniu.

Wstęp na wszystkie wydarzenia bezpłatny

Organizator: Stowarzyszenie Miasteczko Poznań
kurator: Marek S. Bochniarz
Partnerzy: Dom Bretanii, Dom Tramwajarza, Galeria Miejska Arsenał, Łazęga Poznańska, Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu

Przegląd filmowy współfinansowany z budżetu Miasta Poznania
#poznanwspiera 

 • Autor: Agata Tratwal
 • Opublikowano: 16.10.2023, 21:32
 • Ostatnia edycja: 17.10.2023, 17:19