Przejdź do treści

Przejścia, przechodnie. Miejsce, historia i tożsamość | Wykład otwarty Rene de Rooze (Groningen, Holandia)

16.10.2023, godz. 12.30-14.00

Atrium UAP, ul. 23 Lutego 20

„Nigdy nie przestajemy tęsknić za naszymi bliskimi, po prostu uczymy się żyć, zatrzymując w jakiś sposób ogromną pustkę pozostawioną przez ich nieobecność”. (A.Noel)

„Współczesna pamięć ma przede wszystkim charakter archiwalny. Opiera się całkowicie na materialności śladu, bezpośredniości zapisu, widzialności obrazu” (Między pamięcią a historią, Pierre Nora)

Rene the Rooze urodził się w Amsterdamie w 1955 roku, ale dorastał w pięknym, choć biednym raju holenderskiej Nowej Gwinei. 100 metrów od jego domu zaczynała się dżungla, a jej kolory, upał, rdzenni mieszkańcy i zapachy wielu tropikalnych owoców i roślin to jego najwcześniejsze wspomnienia.

Następnie, pewnego zimnego, deszczowego dnia w 1961 roku, przybył z rodziną do Rotterdamu w Holandii po ponad sześciotygodniowej podróży statkiem po Pacyfiku. Wkrótce po przybyciu na miejsce jego matka zmarła na raka. Obydwa doświadczenia odcisnęły piętno na jego życiu.

Od tego czasu Rene de Rooze podróżował daleko i szeroko. Każda podróż była poszukiwaniem utraconej kultury i utraconych kolorów, a roczny pobyt w Jerozolimie był częścią tych poszukiwań.

Rene de Rooze, artysta wizualny, październik 2023 Groningen.

http://www.renederooze.com/page/view/language/en

  • Autor: Michał Jaborski
  • Opublikowano: 12.10.2023, 17:07
  • Ostatnia edycja: 12.10.2023, 17:07