– Jest to możliwość dla studentów naszych uczelni realizowania pojedynczych przedmiotów na jednej z wybranych, innych uczelni publicznych w Poznaniu. Student może złożyć wniosek, że np. podoba mu się przedmiot i jest studentem np. Uniwersytetu Ekonomicznego i znalazł ciekawy dla siebie przedmiot na innej uczelni. Składa wniosek i władze, konkretne osoby, dziekani po obu stronach decydują. Jeżeli tak, realizuje ten przedmiot i musi go zaliczyć – mówił prof. Maciej Żukowski, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.
Ideę porozumienia wyjaśniła także rektorka UAM, prof. Bogumiła Kaniewska: – To otwiera horyzonty, pokazuje inne metody nauczania, wprowadza studenta w inne środowisko. Od pewnego czasu mamy takie sygnały, że studenci są zainteresowani tym, żeby czasem posłuchać wykładu z zupełnie innej dziedziny, albo mają też bardzo konkretne zapotrzebowania na konkretne kursy, na konkretne informacje, także myślę, że jest to spore wyjście naprzeciw oczekiwaniom studentów. Robimy to ostrożnie ze względu na dysproporcje pomiędzy uczelniami, a skali zainteresowania jeszcze nie znamy.
Sygnatariuszami porozumienia są: Akademia Muzyczna im I. J. Paderewskiego w Poznaniu, Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Artystyczny im. M. Abakanowicz w Poznaniu, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu i Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.