Przejdź do treści

Podczas tegorocznej edycji festiwalu FAMA w Świnoujściu Wydział Malarstwa i Rysunku UAP organizuje dwa wydarzenia w ramach sekcji sztuk wizualnych. Serdecznie zapraszamy !

21- 26 sierpnia – To nie jest basen – wystawa malarstwa Joanny Marcinkowskiej, Tomasza Kalitko oraz Agnieszki Sowisło – Przybył

wernisaż:  21 sierpnia, godz. 19.15, HALA BASENU PÓŁNOCNEGO, Świnoujście

21 – 26 sierpnia – realizacja murali w przestrzeni miejskiej – Joanna Marcinkowska oraz Tomasz Kalitko

Tekst o wystawie: 

To nie jest basen

Od kilku lat w hali przy północnym porcie jachtowym w Świnoujściu prezentowane są wydarzenia muzyczne inicjowane przez festiwal Fama. Specyficzna bryła tego budynku, choć nierzadko wymagająca zastosowania nieszablonowych rozwiązań akustycznych, nadaje koncertom charakterystyczne brzmienie. W dwóch poprzednich edycjach festiwalu surowe, postindustrialne wnętrze hali stało się tłem do działań performatywnych. Akustyka oraz aspekt wizualny tej przestrzeni stanowiły wyrazisty kontekst do realizacji performansu, a jego wyraz artystyczny był w mniejszym lub większym stopniu podyktowany otoczeniem. Konieczność podporządkowania formy prezentacji działań twórczych rygorom technicznym redukuje możliwości artykulacji założonej koncepcji artystycznej. Może być także okazją do potencjalnego jej przeformułowania i wyjścia poza swoistą strefę komfortu ekspozycji własnej pracy twórczej. Przestrzeń hali stanowi kontrast do białej, sterylnej przestrzeni galerii. Przewrotny tytuł tegorocznej wystawy To nie jest basen akcentuje zmianę funkcji budynku, który na co dzień jest przechowalnią jachtów, a na czas festiwalu pełni rolę klubu muzycznego, galerii sztuki oraz miejsca spotkań z ludźmi kultury.
Zaprezentowane obrazy nie wiąże tożsama treść, cechują się różnorodnością ujęcia tematów i motywów oraz sposobów ich plastycznego wyrażenia. Koncepcja wystawy nie koncentruje się jednak na różnicach i nie jest próbą zestawienia odmiennych postaw artystycznych.  Format (ok. 2-3m) jest bezsporną cechą wspólną obrazów, które być może poprzez swoją skalę, stają się konkurencją dla okazałej przestrzeni hali. Chęć konfrontacji namalowanych dużych połaci płótna, których bogata materia malarska rezonuje ze zróżnicowaną strukturą ścian, podłogi czy sufitu stała się impulsem do realizacji tej wystawy. Wyeksponowane w basenie prace, choć nie wpisują się w nurt site – specific, podejmują próbę nawiązania wizualnego dialogu obrazu z architekturą budynku. 


Kuratorka: Agnieszka Sowisło-Przybył

  • Autor: Matylda Konarska
  • Opublikowano: 10.08.2023, 15:41
  • Ostatnia edycja: 13.11.2023, 12:34