Przejdź do treści

Świat nie wierzy łzom. Spotkanie z Tomkiem Pawłowskim-Jarmołajewem

środa, 17.05.2023, godz. 18:00
Pracownia Sztuki w Przestrzeni Społecznej
Budynek G UAP, ul. Mielżyńskiego 24, sala 211

Podczas spotkania Tomek Pawłowski-Jarmołajew opowie o wystawie “Świat nie wierzy łzom. Nostalgia i trauma w sztuce Białegostoku i Podlasia”, która była prezentowana w Galerii Arsenał w Białymstoku w dniach 26.08-06.10.2022. Projekt skupiał się na twórczości urodzonych w latach 80. i 90. artystek i artystów pochodzących z regionu – w tym dzieła z Kolekcji II Galerii Arsenał w Białymstoku. To pierwszy tak obszerny przegląd sztuki wywodzących się z Podlasia przedstawicielek i przedstawicieli tego pokolenia, z których większość bezpowrotnie wyjechała stąd w celu zdobycia edukacji artystycznej. Wystawa była dla nich okazją do sentymentalnego powrotu zarówno do Białegostoku lat 90. i początku XXI wieku, widzianego przez pryzmat dziecięcych fantazji, pracujących rodziców, zmian i przekształceń społeczno-ekonomicznych, jak i „magicznego Podlasia” – regionu silnie definiującego tożsamość, obszaru zachwycającej przyrody, jednocześnie doświadczonego trudną historią powodującą nawarstwienie kolektywnych traum. Tytułowe nostalgia i trauma oraz towarzyszące im afekty występują tutaj obok siebie – jako nieodłączne elementy procesów kultywowania pamięci, zapominania oraz rozgrywania konfliktów tożsamościowych.

Tomek Pawłowski-Jarmołajew (ur. 1995 w Sokółce) Kuratorx, kucharx, performerx i edukatorx. Współpracuje z artystkami i artystami młodego pokolenia, kolektywami, niezależnymi galeriami i instytucjami w Polsce i za granicą nad realizacją wystaw, projektów performatywnych i programów publicznych. Kuratorx wystaw: „Świat nie wierzy łzom. Nostalgia i trauma w sztuce Białegostoku i Podlasia” (Galeria Arsenał, Białystok, 2022); „Apostasia. Rituals of Letting Go” (Garage Gallery, Praga, 2021); „Przyjaźni moc” (lokal_30, Warszawa, 2017). Współkuratorx (razem z Aurelią Nowak i Romualdem Demidenko) Otwartego Triennale. 8. Triennale Młodych w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (2017), członek zespołu kuratorskiego 2020 Biennale Zielona Góra „Wracając do przyszłości”. W latach 2019-2020 Współkuratorka Galerii Sandra 2019 (wspólnie z Magdaleną Adameczek i Aleksandrą Polerowicz) – nomadycznej agencji zrzeszającej i wspierającej artystki związane z Poznaniem. Autorx tekstów o sztuce i rozmów z artystxmi i pracownixami kultury, publikowałx m.in. w Notesie Na 6 Tygodni i Magazynie SZUM. Gościnnie wykładałx, gotowałx i prowadziłx warsztaty w ramach alternatywnych programów edukacyjnych w tym School of Kindness, KEM Szkoła, A-Z Artysta – Zawodowiec (Fundacja Sztuki Polskiej ING) oraz na uniwerystetach, m.in. Dutch Art Institute, AVU w Pradze i Kunstu niversität Linz. Mieszka i pracuje w Białymstoku, Pradze i Poznaniu.

Spotkanie jest związane z realizowanym w Pracowni Sztuki w Przestrzeni Społecznej w roku akademickim 2022.2023 tematem „Kryzys i melancholia”.

Spotkanie finansowane ze środków Wydziału Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa UAP

  • Autor: Matylda Konarska
  • Opublikowano: 11.05.2023, 16:55
  • Ostatnia edycja: 11.05.2023, 16:55