Przejdź do treści

77 DEKAD MIASTA POZNANIA

Świętujemy 770. Urodziny Miasta w barwnym korowodzie

23 kwietnia 2023 r. obchodzić będziemy w Poznaniu 770-lecie lokacji. To dobra okazja do świętowania! Mamy już tradycję Imienin Miasta (29.06), ale obchodzić możemy także Urodziny – i to okrągłe – z dwiema szczęśliwymi siódemkami! Spotkajmy się pod Bramą Poznania i przejdźmy wspólnie w barwnym korowodzie na plac Kolegiacki. Po drodze dzieje Poznania zaprezentują poznańskie teatry offowe oraz uczniowie i uczennice z poznańskich szkół. Symbolicznie przejdziemy więc wspólnie z prawego na lewy brzeg Warty – tak jak nasze miasto – 770 lat temu.

„77 DEKAD MIASTA POZNANIA” – to widowisko plenerowe, pełne symboliki i odwoływania się do tożsamości Poznania. Przewodniczką widowiska będzie personifikacja Rzeki Warty – niemego świadka historii miasta od początków jego istnienia po współczesność. Dzięki współpracy i kreatywności artystów ukażemy nasz poznański charakter – różnorodność. W aurze teatralnej narracji podążymy przez miejskie ulice, mijając kolejne sceny, które przyniosą nie tylko refleksję, ale i humor. 

Od samego początku będziemy świadkami inscenizacji, które mijane po drodze i wchłaniane do korowodu będą nawiązywać do symboliki Poznania, a nasza wędrówka połączy dwa brzegi rzeki Warty. Na placu Kolegiackim nastąpi finał urodzin, przywitanie korowodu przez gospodarzy Miasta, i koncert orkiestry. A jeśli to urodziny to musi być także urodzinowy tort! Słodkie 770 kg czekać będzie na mieszkańców i gości na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania. 

Kierownictwo artystyczne / architektura widowiska: Piotr Tetlak, Fundacja Asocjacji 2006

Produkcja / organizacja: Arleta Kolasińska, Fundacja Artystyczno-Edukacyjna PUENTA

Opieka inscenizacyjna szkół: Kuba Kapral, Circs Ferus

Idea: Cezary Tyliński

  • Autor: Matylda Konarska
  • Opublikowano: 21.04.2023, 16:26
  • Ostatnia edycja: 21.04.2023, 16:26