Przejdź do treści

Ewa Szkudlarek | Witkacego Teatr Mody

Zapraszamy serdecznie na wykład prof. Ewy Szkudlarek (UAM) poświęcony teatrowi mody Witkacego

28.03.2023 (wtorek), godz. 13.15

Atrium UAP, bud. B

Organizacja: Pracownia Ubioru Unikatowego

Obraz Witkacego. Widzimy artystę malującego karykaturalny portret leżacej kobiety. W dolnej części delirycznego krajobrazu leży kot.

Stanisław Ignacy Witkiewicz  tworząc swoje inscenizacje dla teatru mody wyprzedził swoją epokę. Jego artystyczne wizje, można rozpoznać w świecie mody na przełomie XX i XXI wieku. Rozważania dotyczące Teatru mody Witkacego nie pretendują do profesjonalnego zarysu historii mody, prezentacji technik rysowania czy projektowania ubrań. To próba odczytania i poszukiwania źródeł inspiracji dla artystycznej mody widzianej na obrazach malarskich, fotografiach lub rozpoznawalnej w opisach powieści oraz zapisach scen w dramatach. Wyszczególnienie zjawiska mody pozwala odkryć jeszcze jedną z dziedzin w ramach działalności twórczej S. I. Witkiewicza. Należy uzmysłowić wielu odbiorcom jego dzieł, iż twórca teorii Czystej Formy był także ilustratorem (rysunki węglem, fotografie), projektantem (projekty kostiumów filmowych w powieściach i teatralnych w dramatach) oraz kreatorem mody (kolekcje wyobrażonych sukien na obrazach i biżuterii na portretach). 

Witkacy twórca teorii Czystej Formy, malarz, pisarz wybierał dla swych modeli  nie tylko stroje ale także fryzury, profile twarzy, pozy ciała w sposób szczególny. Taka różnorodność stylu portrecisty spowodowała, iż trudno jednoznacznie zdefiniować zjawisko mody Istnień Poszczególnych, jednak można przyjąć, że jest to „forma, która musi zdefiniować się sama”. A poszczególne modowe stylizacje w twórczości Witkacego to artystyczna „forma sama w sobie, wyrażająca bezpośrednio Tajemnicę Bytu!”1

Ewa Szkudlarek

  1. 1. S. I. Witkiewicz, „Nienasycenie”, Warszawa 1992, s. 81.
  • Autor: Piotr Grzywacz
  • Opublikowano: 22.03.2023, 22:48
  • Ostatnia edycja: 22.03.2023, 22:49