Przejdź do treści

dr hab. inż. arch. Waldemar Wawrzyniak, prof. UAP

1937 – 2023

Zdjęcie przedstawiające prof. Waldemara Wawrzyniaka

“Życie kulturalne każdego społeczeństwa to stawanie się, proces. Decydują tutaj czynności twórcze […], a te są efektem konfliktu spontaniczności i napotkanych ograniczeń”

Z ogromnym smutkiem zawiadamiamy o śmierci prof. Waldemara Wawrzyniaka, wybitnego architekta, nauczyciela akademickiego związanego w ostatnich latach z Katedrą Architektury i Urbanistyki Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu (UAP), na której prowadził własną Pracownię.

Waldemar Wawrzyniak ukończył w 1963 roku Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej, a w 1975 obronił pracę doktorską. W 1999 r. habilitował się na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Pracę naukowo-dydaktyczną prowadził na Politechnice we Wrocławiu, Oranie (Algieria), Krakowie, na KUL i UAP. Był promotorem ponad 250 dyplomów i 7 doktoratów. Jest autorem książek: „Sacrum w architekturze”, „DOM. Idea – przestrzeń”.

Wśród znakomitego dorobku architektonicznego dr. hab. inż. arch. Waldemara Wawrzyniak, prof. UAP należy wymienić słynne “Talerze”, czyli Obserwatorium Meteorologiczne na Śnieżce w Karkonoszach, które zaprojektował przy współudziale prof. Witolda Lipińskiego. Ponadto był autorem/współautorem ponad 150 domów jednorodzinnych, rezydencji, wnętrz i ogrodów, a także: amfiteatru w Lądku Zdroju, 3 zrealizowanych kościołów, w tym kościoła Ducha Świętego we Wrocławiu. Uczestnik niezliczonej ilości konkursów architektoniczno-urbanistycznych. 

Rodzinie, przyjaciołom oraz wszystkim studentkom i studentom
prof. Waldemara Wawrzyniaka
składamy najszczersze wyrazy współczucia.

Rektor, Senat i cała społeczność akademicka
Uniwersytetu Artystycznego
im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.

  • Autor: Piotr Grzywacz
  • Opublikowano: 30.01.2023, 21:51
  • Ostatnia edycja: 08.02.2023, 13:33